İstanbul Boğazı'ndaki gemi kaynaklı kirliliğin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of shipborne pollution in Strait of Istanbul
  1. Tez No: 295721
  2. Yazar: ALİ DOĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İstanbul Boğazı, iki kıtayı birbirine bağlayan küresel öneme sahip bir iç su bölgesidir. Malaka Boğazı'ndan sonra gemi trafiği açısından en yoğun ve en tehlikeli boğazdır. İstanbul Boğazı uluslararası deniz trafiğine açık olduğundan trafik yoğunluğu Süveyş Kanalı'nın 3, Panama Kanalı'nın 4 katıdır ve bu yoğunluk her geçen gün artmaktadır. Bu tehlikenin en aza indirilmesi için boğazdaki akımın günümüz imkânları da kullanılarak gerçekçi bir yaklaşımla incelenmesi gerekmektedir.Bu tez çalışmasında İstanbul Boğazı'nın bir kısmı ticari bir HAD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) akışkanlar mekaniği programında modellenmiş ve sayısal olarak incelenmiştir. Kullanılan HAD programı sonlu hacimler yöntemini temel almaktadır. Bu programda boğaz modellendikten sonra sınır şartları girilerek uygun bir çözümleme modeli seçilmiş ve 3 boyutlu geometri için çift fazlı akım analizi yapılmıştır. Bu analiz sırasında boğazdaki akıntılar ve rüzgârın neden olduğu kuvvetler de hesaba katılmıştır. Ayrıca aynı model için yakıt kirliliği problemi de incelenmiştir. Gemi emisyonu için simülasyonlar boğazın bir kısmı yerine tümü için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Istanbul Strait is a globally important inland sea region which is connecting two continents. It is the most crowded and dangerous strait coming after Strait of Malacca. Strait of Istanbul?s traffic density is 3 times of Suez Canal, 4 times of Panama Canal because of international sea traffic and this density is increasing every day. To decrease this danger, the flow in the strait must be investigated in a realistic way by using present opportunities.In this thesis work, a part of Istanbul Strait is modeled by a commercial CFD code and is investigated numerically. This CFD code is based on finite volume method (FVM). In this program, after the strait is modeled, boundary conditions are given and the analyses are made with the appropriate solution algorithm for 3-dimensional geometry and multiphase flow. During the analyses, the currents in the strait and the shear force caused by the wind are taken into account. Also oil spill simulation is made for the same model. Exhaust emission simulations are made for the whole strait instead of a part of the strait.