Farklı bor minerallerinden çinko borat üretimi
Zinc borate production from different boron minerals
- Tez No: 295728
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çinko Borat, alev geciktirici, duman önleyici, korozyon önleyici pigment, seramik eritici madde, elektriksel modifiye edici ve optik özelliklerinden dolayı endüstride pek çok önemli uygulamalara sahiptir. Çinko Borat genelde Borik Asit ile çinko oksidin su içindeki reaksiyonu ile oluşmaktadır.Bu tez çalışmasında, farklı bor mineralleri kullanılarak Çinko Borat sentezlenmiştir. Bor mineralleri olarak Üleksit ve tinkalın ticari kullanım hali olan Boraks Dekahidrat kullanılmıştır. Üleksit ve Boraks Dekahidrat ile gerçekleşen reaksiyonlar, 2-6 saat reaksiyon süresi aralığında, reaksiyondaki H3BO3 üzerinden % 0.5-2 aşı miktarı, 2.3:1-6.5:1 H3BO3: ZnO reaktan oranı ve 12-62.5 ml reaksiyon su miktarı aralıklarındaki parametrelerde yürütülmüştür.Çinko Borat reaksiyonu için yapılacak olan ön denemeler sonrası üretim için optimum proses parametreleri (reaksiyon süresi, aşı miktarı, su miktarı, reaktan oranı) belirlenerek, bu parametrelerin verim üzerine etkisi araştırılmış ve X-Işınları Difraktometresi (XRD), Taramalı Işın Mikroskobu (SEM), Fourier Dönüşümlü Infrared Spektroskopisi (FT-IR) ve Termogravimetrik (TG) ve Differansiyel Termal Analizleri (DTA) gibi analizlerle Çinko Borat ürününün karakterizasyonu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Zinc borate has many applications including the polymer additive which serves as the flame retardant, the preservative in wood composites, the smoke and afterglow suppressant due to its ability to undergo endothermic dehydration in fire conditions, and optical properties, and the additive for lubrication. Zinc borate in general is produced with the reaction between zinc oxide, boric acid and water.In this study Zinc Borate has been successfully synthesized by using different boron minerals as ulexide and borax decahydrate by tincal. The reactions have been carried out these parameters in range of 2-6 hours, % 0.5-2 of seed on the basis of H3BO3 in the reactions, 2.3:1-6.5:1 H3BO3:ZnO reactants ratio, 12.5-62.5 ml of reaction water for both via ulexide and via borax decahydrate by tincal.The effects of the reaction parameters which are reaction of water volume, amount of seed, reaction time and H3BO3:ZnO reactants ratio on the yield have been investigated for production of zinc borate after pretesting of the reaction and the products have been characterized by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR), X-Ray Diffraction (XRD), Scanning Electron Microscope (SEM), Thermogravimetry (TG) and Differential Thermal Analysis (DTA).