Güç faktörü düzeltme devrelerinin incelenmesi ve bir uygulama devresinin gerçekleştirilmesi
Power factor correction circuits and an experimental study
  1. Tez No: 295729
  2. Yazar: GÜRCAN YANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HADİ SARUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Elektrik enerjisinin kullanımındaki kalite verimliliği ifade eden güç faktörü kavramı, bu tez çalışmasının konusunu oluşturmuştur. Bu çalışmada, güç faktörü kavramı açıklanmış, güç faktörünün bozulmasına sebep olan harmonikler ve bu harmonikleri sınırlayan uluslararası standartlar incelenmiştir.Güç faktörü düzeltme yöntemleri sıralanmış ve önce bu yöntemlerden en basit ve yaygın olan pasif filtreler açıklanmıştır. Sonra günümüzde kullanımı ve önemi giderek artan yüksek frekanslı AC-DC dönüştürücüler ve bu devrelerin güç faktörünün düzeltilmesindeki rolü anlatılmıştır. Literatürde yer alan düşük güçlü ve tek aşamalı bazı yüksek frekanslı AC-DC dönüştürücüler detaylı olarak incelenmiştir.Literatürdeki mevcut gelişmiş bir dönüştürücünün etraflı bir teorik analizi verilmiş, simülasyon çalışmaları yapılmış ve uygulama devresi gerçekleştirilmiştir. Alınan simülasyon ve uygulama sonuçları ile teorik analiz doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Term of power factor, represents quality and efficiency of electrical energy usage, is the subject of this study. Power factor concept is explained, harmonics as a cause of low power factor and limitation of this harmonics with international standards are examined.Power factor correction methods are examined in the scope of the study. First, easiest and widely used passive filters are explained. Than high frequency AC-DC converters and their role in power factor correction are examined. Some of the low powered, single stage high frequency AC-DC converters in the literature are studied.Detailed theoretical analysis of an advanced converter in the literature is given, simulation and prototype studies are performed. Theoretical analysis has been confirmed with the simulation and experimental results.