Yakıt pillerinin şebekeden bağımsız ev uygulaması
Residential application of a stand alone fuel cell system
  1. Tez No: 295730
  2. Yazar: AHMET YİĞİT ARABUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HADİ SARUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde fosil yakıt rezervlerinin tükenmeye başlaması ve aynı zamanda bu yakıtların olumsuz çevresel etkilerinden dolayı yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı önem kazanmıştır. Artan yük talebi doğrultusunda kullanılacak olan enerjinin de düşük maliyetli, yenilenebilir ve kaliteli olması aranmaktadır. Bu kriterleri sağlayan yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan hidrojen enerjisinin kullanım alanları da hızlı bir şekilde artmaktadır.Yakıt pilleri, ihtiyaç olunan yerde, iklim şartlarından bağımsız ve kesintisiz bir şekilde enerjiyi sağlayabilen ve yüksek verime sahip enerji dönüşüm teknolojilerini kullanabilen bir yapıya sahip olduğu için yenilenebilir enerji kaynakları içinde önemli bir yere sahiptir.Son zamanlarda konutların elektriğe olan ihtiyacının artması nedeniyle, yakıt pillerinin bu alanda kullanılması da gündeme gelmiştir. Yakıt pilleri, evsel yük ihtiyacını karşılayabilecek kadar küçük güçlerde üretilebilmesi ve aynı zamanda bu yüklerin de çok dinamik bir yapıya sahip olmaması nedeniyle konut uygulamalarında kullanılmaya başlanmıştır.Bu çalışmada, bir evin yük ihtiyacını karşılayabilmek için yakıt pili kullanılarak simülasyon çalışması yapılmıştır. Yakıt pilinin ve sistem performansının, gün içerisindeki değişken yük talebine karşı gösterdiği performansın görülmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of renewable energy resources has recently gained importance due to a start in the running out of fossil fuel reserves and also their negative impact on the environment. Along with the increasing demand for load, it is looked for that the energy to be used should also be renewable of high quality and low cost. The usage areas of hydrogen energy which provide us with these criteria have been rapidly increasing.As they have the ability to use highly efficient energy transformation technologies which provide a non-stop energy by being independent from climate conditions whenever needed, fuel cells have an important place among the energy resources.Due to the recent increasing demand of houses for electricity, the use of fuel cells in these areas have come into discussion. As they can be produced in low powers which can meet the need for residential loads and as these loads do not have a very dynamic structure, fuel cells have begun to be used in the housing applications.In the present study, a simulation is done by using a fuel cell in order to meet the load need of a house. The performance of fuel cell and system performance in reaction to changing demand for load throughout a day is intended to be seen.