Tiyofen ve antrasen içeren konjuge polimerlerle hazırlanan hacim heteroeklemli organik güneş gözeleri
Bulk heterojunction organic solar cells prepared with thiophene and anthracene-containing conjugated polymers
- Tez No: 295746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışmasında, tiyofen ve antrasen içeren konjuge polimerlerle hazırlanan, hacim heteroeklemli organik güneş gözelerinin toluen, kloroform ve klorobenzen olmak üzere 3 farklı çözücüdeki üretimleri yapılıp, fotovoltaik özellikleri incelenmiştir. Poly{(1, 4-(5-(2-ethylhexyl)oxy)-2-methoxy)-phenylene-ethynylene-1,4-(5-[(2-ethylhexyl)oxy]-2-methoxy) phenylene-vinylene-2, 5-thiophenylene-vinylene} (MEH-PPE1-PThV2) (P1) ve Poly(1, 4-(5-(2-ethylhexyl)oxy)-2-methoxy)-phenylene-ethynylene-2, 5-thiophenylene-vinylene-1, 4-(5-(2-ethylhexyl)oxy)-2-methoxy)-phenylene-vinylene) (MEH-PThE1-PPV2) (P2)] isimli konjuge polimerler tiyofen içermekte, [poly{1,4-(5-[(2-ethylhexyl)oxy]-2-methoxy) phenylene-ethynylene-1, 4-(5-[(2-ethylhexyl)oxy]-2-methoxy)phenylene-vinylene-9, 10-anthracenylene-vinylene}MEH-PPE1-PAnV2 (P3) ve poly {(1, 4-(5-(2-ethylhexyl)oxy)-2-methoxy)-phenylene-ethynylene-9,10-anthracenylene-vinylene-1, 4-[(5-(2-ethylhexyl)oxy)-2-methyloxy]-phenylene-vinylene} (MEH-PAnE1-PPV2) (P4)] isimli konjuge polimerler ise antrasen içermektedir. P1, P2, P3 ve P4 polimerleri hazırlanan çözeltilerde donor olarak kullanılmış, PC61BM ise akseptör olarak kullanılmıştır. Tiyofen içeren konjuge polimerler arasında en iyi verim, P2 ile klorobenzende 1:3 oranında hazırlanan gözelerde elde edilmiştir. Bu gözelerde kısa devre akım yoğunluğu JSC = 5.2 mA/cm2, açık devre gerilimi VOC = 800 mV dolgu faktörü ise FF = 0.44 olarak elde edilmiştir. %1.8 güç dönüşüm verimine sahiptir. Antrasen içeren konjuge polimerler arasında ise en iyi verim, P4 ile klorobenzende 1:4 oranında hazırlanan gözelerde elde edilmiştir. Bu gözelerde kısa devre akım yoğunluğu JSC = 3.41 mA/cm2, açık devre gerilimi VOC = 850 mV dolgu faktörü ise FF = 0.33 olarak elde edilmiştir. %0.95 güç dönüşüm verimine sahiptir. Fotovoltaik özellikler, I-V karakterizasyonu, IPCE ölçümleri ve AFM resimleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, effect of different solvents like toluene, chloroform and clorobenzene on the photovoltaic properties of bulk heterojunction solar cells employing thiophene and anthracene containing conjugated polymers was investigated. Poly{(1,4-(5-(2-ethylhexyl)oxy)-2-methoxy)-phenylene-ethynylene-1,4-(5-[(2-ethylhexyl)oxy]-2-methoxy)phenylene-vinylene-2,5-thiophenylene-vinylene} (MEH-PPE1-PThV2) (P1) and poly(1,4-(5-(2-ethylhexyl)oxy)-2-methoxy)-phenylene-ethynylene-2,5-thiophenylene-vinylene-1,4-(5-(2-ethylhexyl)oxy)-2-methoxy)-phenylene-vinylene) (MEH-PThE1-PPV2) (P2)] are thiophene-containing polymers and [poly{1,4-(5-[(2-ethylhexyl)oxy]-2-methoxy)phenylene-ethynylene-1,4-(5-[(2-ethylhexyl)oxy]-2-methoxy)phenylene-vinylene-9,10-anthracenylene-vinylene} MEH-PPE1-PAnV2 (P3) and poly {(1,4-(5-(2-ethylhexyl)oxy)-2-methoxy)-phenylene-ethynylene-9,10-anthracenylene-vinylene-1,4-[(5-(2-ethylhexyl)oxy)-2-methyloxy]-phenylene-vinylene} (MEH-PAnE1-PPV2) (P4)] are anthracene-containing polymers. P1, P2, P3 and P4 were used as donors and PC61BM was used as an acceptor. Among thiophene-containing polymers the best power conversion efficiency was achieved by the blends of P2 and PCBM with 1:3 ratio in clorobenzene. These type of devices exhibited JSC of 5.2 mA/cm2, a VOC of 800 mV and fill factor of 0.44 which corresponds to the power conversion efficiency of 1.8 %. Among anthracene-containing polymers the best power conversion efficiency was achieved using the blends of P4 and PCBM with 1:4 ratio in clorobenzene. These type of devices exhibited JSC of 3.4 mA/cm2, a VOC of 850 mV and fill factor of 0.33 which corresponds to the power conversion efficiency of 0.95%. Photovoltaic properties were investigated via I-V characterization, IPCE measurement and AFM pictures.