Optik modülatörlerde performans analizi
Performance analysis of optical modulators
- Tez No: 295801
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÜNVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son yıllarda haberleşme ağlarında artan trafiğe bağlı olarak kapasite ihtiyacı doğmuştur. Optik ağlar, THz'ler seviyesinde çalışan frekans karakteristiği sayesinde büyük ölçüde bu ihtiyaca çözüm olmuştur. Optik ağlarda, optik kuplör, optik sensör, optik kuvvetlendirici, optik filtre ve optik modülatör gibi devre elamanları kullanılarak veri iletimindeki performans artırılmaktadır.Bu çalışmada, söz konusu devre elemanlarından optik modülatörlerin çalışma prensipleri dikkate alınarak iletişimdeki yeri ve kullanımı irdelenmiştir. İletilen işaretin faz, genlik ve frekans bilgilerinin, optik modülatör üzerindeki etkileri OptiSystem 7.0 simülatör yazılımı aracılığyla analiz edilmiştir.Çalışmanın Birinci Bölüm'ünde, konuya giriş yapılarak optik haberleşmenin tarihçesi anlatılmıştır. İkinci Bölüm'de, optik dalga kılavuzlarının modal analizi yapılmıştır. Üçüncü Bölüm'de, optik modülatörler ve çalışma prensipleri incelenmiştir. Dördüncü Bölüm'de modülatörlerle ilgili uygulamalar ve performans analizi simülasyonlarına yer verilmiş ve Beşinci Bölüm'de çalışmadan elde edilen sonuçlar açıklanmıştır.Anahtar Kelimeler; optik modülatör, Mach_Zender, optik modülatörlerde çıkış gücü, sönümleme Oranı, bias gerilimi.
Özet (Çeviri)
In recent years, capacity requirements are increased at communication networks due to high data traffic. Optical networks has been mainly provided a capacity solution by the high frequency characteristic in the range of THz. Data transmission performance has been increased by using optical circuit devices such as optical coupler, optical sensor, optical amplifier optical filter and optical modulators.In this study, working principle of optical modulators that is one of the optical circuit device is analysed and importance of optical modulators is investigated. Effects of the phase, amplitude and frequency of the transmitted signal on the optical modulators are simulated by OptiSystem 7.0 simulator software.In the first stage of this thesis optical communication is introduced and history of the optical communication networks is given. In the second section the modal analysis in optical waveguides are studied. In the third section optical modulators and working principle of the modulators are given. And in the fourth section simulation of the modulators has done and performance impacts are analysed. In the last section the results are considered.Key Words; optic modulator, Mach-Zender, output power at optic modulators, extinction ratio, bias voltage.