Polimerik esaslı diş dolgu kompozitlerinin kompozitlerinin özelliklerine çeşitli doldurucu partiküllerin etkisi
The effect of various filler particle on the properties of polymeric dental composites
  1. Tez No: 295868
  2. Yazar: ÇAĞRI YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Dentistry, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde kullanılan ticari kompozitler çeşitli organik rezinlerin karışımından, inorganik dolduruculardan, ara bağlayıcı ajandan oluşurlar. Bu kompozitler görünür ışık ile sertleştirilir. Dolgu maddesi olarak kullanılan rezin kompozitlerdeki yeni gelişmeler temelde polimerizasyon büzülmesini azaltmaya ve biyouyumluluğu, aşınma dayanımını, renk kararlılığını ve üretim özelliklerini artırmaya odaklanmıştır. Kullanılan rezin esaslı kompozitlerin en büyük dezavantajları monomer halden polimer hale geçerken oluşan büzülmelerdir. Kompozit polimerlerin mekanik özellikleri kompozitte kullanılan doldurucu partiküllere bağlı olarak geliştirilebilmektedir.Bu çalışmada monomer olarak glisidil metakrilat (GMA) ve çapraz bağlayıcı olarak etilen glikol dimetakrilatın (EGDM) kullanılmasıyla doldurucu partiküller içeren diş kompozitleri sentezlenmiştir. Doldurucu partikül olarak diş yapısına benzer özelliği olan ve biyo uyumluluğu yüksek hidroksi apatit (HA) kullanılmıştır. Kompozitte kullanılan çapraz bağlayıcı ve doldurucu oranı çeşitlendirilmiştir. Aynı zamanda doldurucu olarak kullanılan HA, hiçbir işleme tabi tutulmadan, silanlanlanarak ve SIS ile kaplanarak kompozit içinde kullanılmıştır. Kullanılan oranların çeşitlendirilmesinin ve doldurucunun ham ve çeşitli işlemlere tabi tutularak kullanılmasının hazırlanan kompozitin su emilimine ve mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Kompozitin yapı karakterizasyonu FTIR ile gerilim, gerinim ve young modülü gibi mekanik özellikleri DMA ile ısıl geçişler ve termal özellikleri ise TGA ve DSC cihazları ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Commercial composites used in the present day consist of combination of organic resins, inorganic fillers and coupling agent. These composites can be hardened by visible light. New advancements in resin composites used as filler material have focused on decreasing polymer shrinkage and increasing biocompatibility, abrasion strength, colour stability and production quality. The most important disadvantage of resin based composites is the shrinkages formed in the transition of monomer into polymer. Mechanical properties of composite polymers can be improved depending on filler particles used in composite.In this study, dental composites including filler particles were synthesized by using glycidyl methacrylate (GMA) as a monomer and ethylene glycol dimethacrylate (EGDM) as a crosslinking. Hydroxy apetite (HA) similar to dentition and having high biocompatibility was used as a filler particle. Crosslinking and filler ratio were varied. Also, HA was used in the composite without processing but using silane and covering with SIS. The effect of varying the ratios and using filler with and without processing on water absorption and mechanical properties of the composite was investigated. The characterization of the composite was performed by FTIR, the mechanical properties such as stress, strain and young modulus were determined by DMA, whereas thermal transitions and properties by TGA and DSC.