Muğla Milas bölgesinde yetiştirilen levrek (Dicentrarchus labrax L.1758) balıklarında bulunan parazit türlerinin tespiti
Determination of parasite species found on sea bass (Dicentrarchus labrax L. 1758) farms in Muğla-Milas region
- Tez No: 295936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN ULUKÖY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Muğla Milas Bölgesinde yetiştirilen levrek (Dicentrarchus labrax L.1758) balıklarında bulunan parazit türlerinin tespiti yapılmıştır. Çalışma; Güllük Körfezi Salih Ada'sı civarında kafeslerde yetiştiricilik yapan işletmeler ile Milas ilçesinde Ekinambarı, Avşar ve Savran köylerini içine alan bölgede toprak havuzlarda yetiştiricilik yapan işletmelerden aylık örnekleme yapılarak iki farklı yetiştiricilik sisteminde ve farklı bölgelerde yürütülmüştür. Kafeslerden alınan ortalama 283 g ağırlık ve 28 cm vücut uzunluğuna sahip toplam 132 adet balık incelenmiştir. Balıklarda Monogenea sınıfına ait Diplectanidae ailesi içinde bulunan Diplectanum aequans Wagener, 1857; Crustacea sınıfına ait Lernanthropidae ailesi içinde bulunan Lernanthropus kroyeri van Beneden, 1851; ve Cymothoidae ailesine ait Ceratothoa oestroides Risso, 1816; tespit edilirken, toprak havuzdan alınan ortalama 262 g ağırlık ve 26 cm vücut uzunluğuna sahip toplam 91 adet balık incelenmiştir. Bu balıklarda ise Monogenea sınıfına ait Diplectanidae ailesi içinde bulunan Diplectanum aequans Wagener, 1857; parazit türleri teşhis edilmiştir.Kafeslerde yetiştiriciliği yapılan levrek (D. labrax) balığında tespit edilen D. aequans parazit türü ortalama enfeksiyon yoğunluğu (28,9 adet) ve enfeksiyon yaygınlığı (%95) en yüksek olarak bulunmuştur. L. kroyeri ortalama enfeksiyon yoğunluğu (16,9 adet) ve enfeksiyon yaygınlığı (%87) ile ikinci sırada bulunurken C. oestroides parazit türü ortalama enfeksiyon yoğunluğu (5,2 adet) ve enfeksiyon yaygınlığı (%10,9) en düşük parazit türü olarak bulunmuştur. Toprak havuzlarda yetiştiriciliği yapılan balıklarda ise tespit edilen D. aequans parazit türü ortalama enfeksiyon yoğunluğu (21,2 adet) ve enfeksiyon yaygınlığı (%48,3) değerleri hesaplanmış olup aynı türün kafeslerde daha yaygın ve yoğun olduğu tespit edilmiştir.Parazit türlerinin mevsimsel dağılımına bakıldığında; kafeslerde alınan örneklerde tespit edilen D. aequans 20,34 ºC sıcaklıkta 55,8 ortalama enfeksiyon yoğunluğu ile ekim ayı, L. kroyeri 21,68 ºC sıcaklıkta 41,5 ortalama enfeksiyon yoğunluğu ile mayıs ayı, C. oestroides 18,98 ºC sıcaklıkta 7 ortalama enfeksiyon yoğunluğu ile nisan ayı parazit türlerinin en yoğun olduğu aylar olarak tespit edilmiştir. Toprak havuzlardan alınan örneklerde tespit edilen D. aequans 16,5 ºC sıcaklıkta 53,8 ortalama enfeksiyon yoğunluğu ile eylül ayı parazitin en yoğun olduğu ay olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, parasite species found in sea bass (Dicentrarchus labrax L.1758) aquacultured in Muğla?Milas region were determined. During the study, two farms models, which were net cages farms around Güllük Inlet and Salih Island and landbase ponds in Ekinambarı, Avşar and Savran village in Milas region, were considered. Fish samples were taken from the farms between January and December 2010. In the study, a total of 132 fish samples were inspected from net cages. Fish had a mean weight of 283g and a mean total length of 28cm. From these fishes, three parasite specie were determinate: Diplectanum aequans Wagener, 1857; (genus Monogenea family Diplectanidae), Lernanthropus kroyeri van Beneden, 1851; (genus Crustacea family Lernanthropidae) and Ceratothoa oestroides Risso, 1816; (genus Crustacea family Cymothoidae). From the ponds a total of 91 specimens (with a mean weight of 262 g and a mean total length of 26 cm) were inspected. Only the species Diplectanum aequans Wageber, 1857; (genus Monogenea and family Diplectanidae) was found in these sample.During this study prevalence and mean intensity of the parasite species were determined monthly. In the sea bass (D. labrax) sample coming for the cages, the prevalence and mean intensity of D. aequans resulted to be the highest (prevalence 95% and mean intensity 28,9 piece) while for L. kroyeri a prevalence of 87% and a mean intensity of 16,9 piece was found; C. oestroides resulted to be the lowest common parasite (with a prevalence of 10,9% and a mean intensity of 5,2 piece). In the ponds, prevalence and mean intensity of D. aequans infection was found to be 48,3% and 21,2 piece respectively. This result showed that only one parasite species was found in both farm types and this species resulted to be the most present in net cage farms.In this study, seasonal distribution of parasites was also determined. From net cages samples D. aequans resulted to have the highest mean intensity (55,8 piece) in October (water temperature 20,34 ºC). L. kroyeri reached the mean intensity of 41,5 in May (water temperature 21,68 ºC), while C. oestroides showed the lowest mean intensity in April (water temperature 18,98 ºC). In the landbase ponds, D. aequans showed a mean intensity of 58,8 in September (water temperature 16,5 ºC).