Lineer integral ve integro-diferansiyel denklemlerin Bernstein polinom çözümleri
Bernstein polynomial solutions of linear integral and integro-differential equations
- Tez No: 295940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tez için gerekli bazı kavramlar verilmiştir. Bu çalışmanın orjinal kısmı üçüncü ve dördüncü bölümde yer almaktadır. Üçüncü bölümde, lineer integral ve integro-diferansiyel denklemleri Bernstein polinomları cinsinden çözmek için ?Bernstein Sıralama Yöntemi? adlı yeni bir yöntem sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise sunulan bu yöntem yardımıyla bahsedilen tip denklemler için örnekler çözülmüş, bu örneklerin hata analizleri yapılmış ve grafikleri çizilmiştir. Beşinci bölümde de örneklerin hata analizlerinin incelenmesiyle yöntemin iyi çalıştığı, kullanılabilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter deals with the preliminaries, necessary definitions that will be needed for later use. Original results are contained in the third and fourth chapter. In the third chapter, a new method called ?Bernstein Collocation Method? for the Bernstein polynomial solutions of linear integral and integro-differential equations was presented. In the fourth chapter, examples of these kinds of equations were solved by using this new method, error analysis was done and graphics were drawn. In the fifth chapter, we conclude that this new method works good and it can be usable by examining error analysis of examples.