Sinir doku onarımı için polimerik nanofiber doku iskeleleri
Polymeric nanofibrous scaffolds for peripheral nerve regeneration
  1. Tez No: 296021
  2. Yazar: MURAT DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİR BAKİ DENKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Mikrobiyoloji, Biology, Bioengineering, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada bakteriyel poliester, poly(3-hydroxybutyrat-co-3-hydroxyvalerat) (PHBV) üretimiş ve elektrospin tekniği ile yönlendirilmiş nanofibriler doku iskeleleri üretilmiştir. Daha sonra doku iskeleleri sıçan periferal sinir doku onarımında kullanılmıştır.PHBV üretimi için üç farklı karbon kaynağı (propiyonik asit, valerik asit ve butirik asit) kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı yüksek oranda 3-hidroksi valerat monomeri içeren PHBV üretmektir. PHBV'lerin XRD, C-NMR ve DSC ile kristaliniteleri, termal özellikleri ve yapısal özellikleri incelenmiştir. Viskozimetrik molekül ağırlıkları bulunmuştur. Yapılan karakterizasyon çalışmaları sonucunda propiyonik asit ile üretilen PHBV'nin diğerlerine göre daha düşük viskozimetrik molekül ağırlığına ve daha az kristaliniteye sahip olduğu saptanmıştır. Bu nedenle diğer çalışmalarda propiyonik asit ile üretilen PHBV kullanılmıştır.PHBV %5 konsantrasyonda klorofomda çözülmüş ve DS güç kaynağı kullanılarak elektrospinlenmiştir (0,1ml/dak hızda, 25kV voltaj altında, enjektör ucu-toplayıcı mesafesi 15 cm). Toplayıcı olarak 3,5cm eninde, 6cm çapında bir disk kullanılmıştır. Disk 3100rpm'de dönen bir motora takılmıştır. Elde edilen nanofiber doku iskelesinin karakterizasyonu SEM ile yapılmıştır ve 400-600 nm çapında, yönlenmiş nanofibriler bir yapının elde edildiği görülmüştür.L929 hücreleri ISO standart çalışmalarında kullanılan bir hücre hattıdır. Bu nedenle elde edilen nanofibriler yönlenmiş doku iskelelerinin biyouyumluluk çalışmaları için kullanılmıştır. Doku iskelelerinin üzerinde, farklı günlerde kültüre edilen hücrelerin ALP aktiviteleri ve hücre proliferasyonu belirlenmiştir. PC12 hücre hattı sıçan adrenal medulla hücreleridir ve bir öncül hücre hattıdır. Bu nedenle yönlendirilmiş doku iskelelerinin PC12 hücre hattı ile etkileşimi incelenmiştir ve doku iskeleleri üzerinde farklı günlerde kültüre edilen hücrelerin proliferasyonu çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study microbial polyester, poly (3-hydroxybutyrate-co-3-hydroxyvalerate) (PHBV) was synthesized and electrospun into alignment nanofibrous scaffolds for rat peripheral nerve regeneration.Three different carbon sources (propionic acid, butyric acid and valeric acid) were used to obtain PHBV. The aim of used three carbon sources was to synthesize PHBV, containing more 3-hydroxy valerate monomer. Characterizations of the PHBVs were performed. XRD, C-NMR and DSC were used to evaluate of the polymers crystallites, thermal properties and structural analyses. Viscosimetric molecular weights of the polymers were performed. As a result, PHBV synthesized by using propionic acid was found less crystallite and less molecular weight than others. These indicate that, this PHBV were more biocompatible than the others. So, the PHBV was used for other studies.The polymer concentrations were 5% (w/v) in solvents chloroform. Electrospinning was carried out using 10ml syringe and syringe pump. The speed of the syringe pump was 0,1 ml/min. The DS positive electrode was connected to the metallic needle of syringe and, thus, the polymer solution was positively charged. A rotating collector (3100rpm) was placed 25 cm away from the tip of needle, negative electrode was connected to the rotating collector. Rotating collector was cylindrical form with a diameter of 3,5 cm. The applied potential was 25 kV. In order to examine the electrospun structure, scanning electron microscope (SEM) was used and 400-600 nm dimension, alignment fiber mat was obtained. No bed was observed.L929 cell line is one of the reference cell lines for ISO standards. So, cells were cultured onto the alignment nanofibrous scaffolds for different days and cell proliferation and ALP activities were performed. MTT test was used to evaluate cell proliferation. PC12 cell line is a rat adrenal medulla cells. Also PC12 cells were cultured on the alignment nanofibrous scaffolds and cell proliferation was performed by MTT test.