At gübresinden biyogaz üretiminin incelenmesi
Evaluation of biogas production from horse manure
- Tez No: 296024
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞENUR UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmanın amacı at gübresi ve aynı zamanda at gübresi ve arıtım çamurukarışımının biyogaz üretimin potansiyelinin araştırılmasıdır. Çalışmalar laboratuvarşartlarında kesikli ve sürekli sistemde yürütülmüştür.At gübresi ile beslenen ve kesikli çalıştırılan setlerde 35 gün sonunda biyogazüretimi %0,5, %1, %2 ve %4 toplam katı madde (TKM) konsantrasyonlarındasırasıyla 339 ml/gUKM, 374 ml/gUKM, 370 ml/gUKM, 381 ml/UKM olmuştur.Kesikli sistem çalışmalarının ikinci bölümünde at gübresinin arıtım çamuru ilekarışımının biyogaz üretim verimi incelenmiştir. At gübresi (%90) ve arıtım çamuru(%10) karıştırılmış ve biyogaz verimi iki farklı %4 ve %2 TKM konsantrasyonundaincelenmiştir. 35 gün sonunda biyogaz verimi sırasıyla 410 ml/gTKM ve 425ml/gTKM olmuştur. Üçüncü bölümde at gübresi (%90) ve arıtım çamuru (%10)karışımının biyogaz verimini inceleyen çalışma sürekli çalıştıılan laboratuvarölçekli 4.5 L hacme sahip reaktörde yürütülmüştür. Toplam katı oranları %4 ve%10 olmuştur.Sonuçlar at gübresinin biyogaz üretimi potansiyelinin yüksek olduğunu ve teknikolarak biyogaz üretimi için uygun olduğunu göstermiştir. Sistemde en fazlabiyogaz % 4 toplam katı madde oranında üretilmiştir. At gübresinin ortalamabiyogaz verimi 366 ml/gUKM olmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this work is to evaluate the biogas production potential of horsemanure and also to investigate the co-digestion with waste sewage sludge. Thestudies were carried out under lab scale batch and continious studies.The biogas yields obtained in the batch studies fed with horse manure after 35days of the digestion period were 339 ml/gVS, 374 ml/gVS, 370 ml/gVS, 381ml/gVS for 0,5 %, 1%, 2% and 4% total solid contents respectively. In the secondpart of the batch studies, biogas formation from co-digestion of horse manure withwaste sewage sludge was investigated. The horse manure (90%) was mixed withwaste sewage sludge (10%) and the biogas production was investigated undertwo different starting total solid concentrations; %4 and %2. The biogas yields after35 days were 410 ml/gVS and 425 ml/gVS respectively. In the third stage, codigestionof horse manure (90%) and sewage sludge (%10) mixture wasinvestigated in a lab scale semi-continuous digester with the volume of 4,5 l.Total solids contents were %4 and %10.The results showed that horse manure has a great biogas production potential andtechnically it is feasible to produce biogas from horse manure. The systemproduced highest biogas under 4% and %2 of total solid feding. The averagebiogas yield of horse manure was 366 ml/g VS.