Spatiotemporal analysis framework for identifying emerging hot spots and energy potential from livestock manure in Turkey
Türkiye'deki hayvan gübresinin yoğun olarak bulunduğu bölgelerin ve bu bölgelerin enerji potansiyellerinin mekansal ve zamansal analizler ile belirlenmesi
  1. Tez No: 720457
  2. Yazar: BÜŞRA YÜKSEL RUHBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Biyogaz teknolojisi, hem hayvan gübresi için çevresel açıdan sürdürülebilir bir çözüm sunar hem de yenilenebilir enerji üretir. Hayvan gübresinden yenilenebilir enerji üretimi, büyük ölçüde hammadde mevcudiyetine bağlıdır; bu nedenle, canı hayvan gübresinin mekânsal ve zamansal değişkenliği, biyogaz tesisleri aracılığıyla hayvan gübresinin sürdürebilir yönetimi için kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda, bu çalışma, yeni biyogaz tesisleri için ortaya çıkan sıcak noktaları, güç kapasitelerini ve mevcut tesisler için kapasite genişletme potansiyellerini belirlemek için tekrarlanabilir bir coğrafi bilgi sistemi tabanlı zaman-uzamsal bir yöntem geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu yöntem, 2013-2019 yılları arasında Türkiye'de ilçe düzeyinde, hayvan gübresinden enerji üretimini analiz etmek için geliştirilmiştir. Çalışmanın mekânsal boyutu 970 ilçeden oluşmaktadır, bu da bu çalışmayı Türkiye'deki canlı hayvan gübresinden elde edilen enerji potansiyelinin mekânsal olarak en detaylı incelemesi haline getirirken, zamansal boyut 13 zaman adımından oluşmaktadır. 43'ünde biyogaz tesisi bulunmayan 66 ilçe, yükselen sıcak noktalar olarak belirlendi. Bu sıcak noktalar, güç kapasiteleri 6,3 MWe ve 22,54 MWe arasında değişen yeni biyogaz santrallerinin kurulumu için yüksek önceliğe sahip ilçeler olarak belirlendi. Toplam teorik güç kapasitesi 640 MWe olarak hesaplanmıştır. Mevcut 63 biyogaz tesisi için kapasite artışları 0,52 ile 13,87 MWe arasında hesaplanmıştır. Biyogaz tesisleri aracılığıyla canlı hayvan gübresinden elektrik üretimin birim maliyeti, devlet tarafından ödenen tarife garantisinden daha fazla olduğu hesaplanmıştır. Türkiye'nin Avrupa'daki en yüksek besi ve kümes hayvanı popülasyonlarından birine sahip olduğu düşünüldüğünde, biyogaz tesislerinin az sayıda olmasının başlıca nedeni budur. Geliştirilen bu yöntem, çevresel ve ekonomik olarak sürdürülebilir hayvan gübresi yönetimi planlanmasına ve biyogaz yatırımcılarına yatırımlarını karlı yerlere yönlendirmek için karar verme sürecine yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Biogas technology offers both an environmentally sustainable solution for livestock manure and generates renewable energy. Renewable energy production from livestock manure highly depends on the feedstock availability; therefore, the spatial and temporal variability of livestock manure is critical for sustainable management of livestock manure via biogas plants. In this regard, this study aims to develop a replicable geographic information system-based spatiotemporal method to determine emerging hot spots and power capacities for new biogas plants and capacity expansion for the existing plants. The method was conducted to analyze energy production from livestock manure at the district level in Turkey between 2013 and 2019. The spatial dimension consists of 970 districts, which makes this study the spatially most detailed investigation of energy potential from livestock manure in Turkey, while the temporal dimension consists of 13-time steps. 66 districts were determined as emerging hot spots in which 43 have no biogas plants. These hot spots were specified as districts with high priority for the installation of new biogas plants with power capacities ranging between 6.30 MWe and 22.54 MWe. The total theoretical power capacity was calculated as 640 MWe. Capacity expansions were calculated between 0.52 to 13.87 MWe for the existing 63 biogas plants. The unit cost of electricity generation from livestock manure via biogas plants was calculated as greater than the feed-in tariff paid by the government. This is the major reason for the small number of biogas plants considering that Turkey has one of the highest livestock animal and poultry populations in Europe. The method aids in the decision-making process of environmentally and economically sustainable livestock manure management planning and biogas investors to direct their investments into profitable locations.