Örgütsel hizmet odaklılık ve algılanan dışsal prestijin bağlamsal performans üzerindeki etkisi: Konaklama işletmelerinde bir uygulama
The effects of organizational service orientation and perceived external prestige on contextual performance: A survey of hotel businesses
- Tez No: 296072
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÖZGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Son yıllarda birçok araştırmacı ve konaklama işletmesi yöneticisi örgütsel hizmet odaklılık ve algılanan dışsal prestij kavramlarına artan ölçüde ilgi göstermeye başlamıştır. Ancak, konaklama işletmeleri yönetimi literatürü incelendiğinde bu konularla ilgili önemli ölçüde bilgi eksikliği olduğu görülmüştür. Bu nedenle, örgütsel hizmet odaklılık ve algılanan dışsal prestij kavramlarına dair yönetim literatüründeki bilgi eksikliğini gidermek için bu tür bir çalışmaya gereksinim duyulmuştur. Bu çalışmanın amacı, konaklama işletmelerinde örgütsel hizmet odaklılık ve algılanan dışsal prestijin yöneticilerin bağlamsal performansı üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Araştırmanın örneklemini Nevşehir ilindeki turizm belgeli ve özel belgeli konaklama işletmeleri yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırma bulguları, örgütsel hizmet odaklılık ile algılanan dışsal prestij arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Benzer şekilde, hem örgütsel hizmet odaklılık hem de algılanan dışsal prestijin bağlamsal performans ile pozitif yönlü bir ilişki içerisinde olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulguları örgütsel hizmet odaklılığın boyutları açısından değerlendirildiğinde ise hizmet sistem uygulamaları ve hizmet liderliği uygulamalarının bağlamsal performansla pozitif yönlü bir ilişki içerisinde olduğu; ancak örgütsel hizmet odaklılığın bir diğer boyutu olan insan kaynakları yönetimi uygulamalarının bağlamsal performansla negatif yönlü bir ilişki içerisinde olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, örgütsel hizmet odaklılık ve algılanan dışsal prestijin birlikte bağlamsal performans üzerinde pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Benzer şekilde, örgütsel hizmet odaklılığın boyutları olarak hizmet sistem uygulamaları ve hizmet liderliği uygulamalarının algılanan dışsal prestij ile birlikte bağlamsal performans üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu; fakat insan kaynakları yönetimi uygulamalarının algılanan dışsal prestij ile birlikte bağlamsal performans üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Çalışmada son olarak, araştırmanın birtakım kısıtları olduğu belirtilmiş ve gelecek araştırmalar için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, many researchers and hotel business executives have become increasingly interested in the concepts of organizational service orientation and perceived external prestige. But when when investigating hotel businesses management literature, there is a considerable lack of knowledge related to these concepts. This study was required to close the gap of knowledge at management literature about organizational service orientation (OSO) and perceived external prestige. The purpose of this study is to analyze the effects of organizational service orientation and perceived external prestige on executives? contextual performance in hotel businesses. The sampling of this study consists of mid level and senior executives in businesses licensed by the Tourism Ministry and municipalities in the province of Nevşehir in Turkey. The findings of the research revealed that organizational service orientation was positively related to perceived external prestige. Similarly, it determined that both organizational service orientation and perceived external prestige were to be positively related to contextual performance. When the dimensions of organizational service orientation is taken into consideration, the results indicated that service systems practices and service leadership practices were to be positively related to contextual performance. However, human resource management practices which is the another dimension of organizational service orientation, was observed to be negatively related to contextual performance. Research findings revealed that the interaction of organizational service orientation and perceived external prestige had a positive effect on contextual performance. Additionally, it established that the interaction of service systems practices and service leadership practices (as the dimensions of organizational service orientation) and perceived external prestige had a positive effect on contextual performance. But, human resource management practices-perceived external prestige had a negative effect on contextual performance for sampling including the hotel buisnesses. Finally, some implications and limitations of this research were discussed, and future research directions are made.