Celal Nuri'nin Türk modernleşmesi ve inkılapları üzerine düşünceleri
Celal Nuri's ideas about Turkish modernization and the revolution
  1. Tez No: 296109
  2. Yazar: ERKAN DİKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Türk İnkılap Tarihi, Sociology, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Türk modernleşme tarihinin önemli isimlerinden birisi olarak görülen Celal Nuri'nin Batılılaşma ve Türk İnkılâpları üzerinde fikirlerinin değerlendirilmesi yapılmıştır.Araştırmada Celal Nuri'nin Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde görülen fikir akımlarına bakışı ve Osmanlı Devleti'nin çöküş nedenleri hakkındaki düşüncelerine yer verilmiştir.Batılılaşma hareketinin Osmanlı Devleti'nin çöküşündeki etkisine değinilirken, Türk modernleşmesi ve Osmanlı'da Batılılaşma hareketine dair Celal Nuri'nin görüşlerine yer verilmiştir. Batılılaşma hareketlerinin etkisiyle Osmanlı Devleti'nin yıkılışı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu gerçekleşirken, Celal Nuri'ye göre bu durum birbiri ile bağlantılı görülmüştür. Bu nedenle Celal Nuri, Türk toplumunda yaşanacak toplumsal değişimi, başta Türk İnkılâbı isimli eserinde olmak üzere, kitap ve makalelerinde yer vermiştir. İktisadi, eğitim, dil ve harf, kadınlar ile ilgili inkılâplardan bahseden Celal Nuri, yalnızca sorun tespiti yapmamış, aynı zamanda çözüm önerileri de ortaya koymuştur.Çalışmada Celal Nuri'nin eserleri ile birlikte, ilgili kaynakların gözden geçirilmesi neticesinde dönemin düşünce yapısının analizi yapılmıştır. Ayrıca konu ile ilgili farklı yazarların eserlerinden istifade edilerek araştırmanın amacı doğrultusunda kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Celal Nuri who seen as one of the important figure in the history of Turkish modernization has been evaluated Celal Nuri?s ideas about modernization and Turkish revolution in this study.Celal Nuri?s idea of the Ottoman Empire in the last stages of eye movements and ideas about the causes of the collapse of the Ottoman Empire is given in research. Touch upon the downfall of the Ottoman Empire the effect of Westernizationmovement, Celall Nuri?s opinions have been given about the movement of Turkish modernization and westernization of the Ottoman Empire. Westernization movements, the effect of the collapse of the Ottoman Empire and theestablishment of the Republic of Turkey takes place Celal Nuri was connected to each other, according to the situation. Therefore social change in Turkish society has explained, particularly in his work by the Turkish Revolution, including books and articles by Celal Nuri.Economic, educational, language and letters, referring to reforms related to women, Celal Nuri; has not only the detection of the problem, proposals for solutions at the same time revealed.Celal Nuri works in conjunction with the study, analysis was done on the structure ofthought of the period as a result of review of related resources. Also benefiting from the works of different authors on the subject were used forresearch purposes.