Sosyal sermayenin çocuk ve genç suçluluğuna etkisi
The effect of social capital on juvenile and youth criminality
- Tez No: 296111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HİRA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Sosyal sermaye kavramı son birkaç on yıldır sosyal bilimlerde ağırlığını hissettirmektedir. Kavram genel olarak, bireyler arası ilişkilerin niteliğine, karşılıklı güvene, ağ yapılarına ve bunların sağladığı bireysel ve toplumsal yararlara atıfta bulunmaktadır. Sosyal sermaye literatürü genel olarak sosyal sermaye zenginliğinin suçluluğu önlemede olumlu tesirleir olduğunu belirtmektedir. Bu çalışma böyle bir yaklaşımın sonucunda sosyal sermaye ile suç arasındaki ilişkiyi tespit etmeye yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, çalışmada üniversite öğrencileri ile çocuk ve genç hükümlülerden oluşan iki grup sosyal sermaye bileşenleri açısından karşılaştırılmış ve anketlerden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Anket, 469 üniversite öğrencisine ve 262 hükümlü çocuk ve genç ile gerçekleştirilmiştir. Daha sonra ikili analizler ve lojistik regresyon analizleri yapılmıştır. Çalışmanın sonunda beklenildiği gibi sosyal sermaye bileşenlerinin birçoğu ile suç arasında ilişki tespit edilmiştir. Ancak sosyal kontrol ile suç arasında beklenenin aksine bir sonuç elde edilmiş ve bu durum sonuç kısmında tartışılmıştır. Araştırmanın üniversite öğrencileri ile çocuk ve genç yaştaki hükümlülerle gerçekleştirilmesi bu çalışmanın sınırlılıklarındandır.
Özet (Çeviri)
The concept of social capital has been intensely discussed for the last few decades. Social capital refers to the quality of relationship, mutual confidence, and networks among individuals which provide individual and social benefits. The literature argues that richness of social capital has negative impact on individual level criminality. This dissertation aims to explore the relationship between social capital and crime. The survey was applied to two different populations. College students (n = 469) and juvenile inmates ( n= 262) were compared in terms their level of social capital and its relationship with crime. Bivariate analyses (t-test, chi-square) and logistic regression analyses were utilized. Results show that majority of dimensions of social capital are associated with crime. Nevertheless, unlike hypotheses, there is a reverse relationship between social control and crime. Possible arguments on results were disscussed with the study limitations.