Sensitivity and dynamic range considerations in active-RC filter design
Etken-RC süzgeç tasarımında duyarlılık ve dinamik bölge hesapları
  1. Tez No: 29616
  2. Yazar: KUTEN İVGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZ ETKEN-RC SÜZGEÇ TASARIMINDA DUYARLILIK VE DÎNAMÎK BÖLGE HESAPLARI ÎVGEN, Kut en Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Zafer Ünver Ocak, 1993, 87 sayfa. Etken-RC süzgeç devrelerinde duyarlılık ve dinamik bölge çözümlemesi için, Turbo Pascal 6. O kullanılarak, sembolik transfer fonksiyonu üreten bir program ile 'Monte Carlo' yöntemine dayalı istatistiksel bir çözümleme programı yazılmıştır. Bu programlar kullanılarak ikinci -derece süzgeç bölümleri duyarlılık tabanında karşılaştırılmış ve kutup-sıfır çiftlemesinin, sıralamanın ve ölçeklemenin ard arda sıralanmış ikinci derece süzgeç bölümleriyle gerçeklenen yüksek -derece süzgeçlerinin duyarlılık davranışları üzerindeki etkileri (örneğin duyarlılık enazlaması sırasında ) araştırılmıştır. Bunun yanında küçük eleman değişimi ve büyük eleman değişimi duyarlılıkölçümleri hesaplanmış ve yararlılık açısından karşılaştırıl mistir. Birden çok işlemsel yükselteçli devreler için, dinamik bölge en çok laması yöntemi açıklanmış ve PSPICE yazılımı kullanarak bir tasarım örneği verilmiştir. Anahtar Sözcükler : Etken-RC Süzgeçler, Duyarlılık, Dinamik Bölge, Bantgeçiren Süzgeçler, Monte Carlo Yöntemleri, Sembolik Çözümleme. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 609.03.01. Vİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SENSITIVITY AND DYNAMIC RANGE CONSIDERATIONS IN ACTIVE-RC FILTER DESIGN ÎVGEN, Kuten M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof.Dr. Zafer Ün ver January, 1993, 87 pages. A symbolic transfer function generation and a statistical analysis computer program based on the so called 'Monte Carlo' method are written using Turbo Pascal 6.0 for sensitivity and dynamic range analysis in active- RC filter circuits. Using the programs, second- order filter sections are compared on sensitivity basis and the effects of pole- zero pairing, ordering, and scaling on sensitivity behavior (i.e., during sensitivity minimisation) of high- order filters realised by cascading second- order sections are investigated. Besides, both small element change and large element change sensitivity measures are computed and compared for their usefulness. IllFor multiple operational amplifier circuits, the method of dynamic range maximization is explained and an example circuit is simulated with the computer program PSPICE. Key Words s Active-RC Filters, Sensitivity, Dynamic Range, Band-pass Filters, Monte Carlo Methods, Symbolic Analysis. Science Code : 609.03.01. İV