Ahmet Hamdi Tanpınar'ın romanlarının söz varlığı
The existence of his novels, Ahmet Hamdi Tanpınar
  1. Tez No: 296204
  2. Yazar: ZEYNEP ONARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. MEHDİ ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1041
Özet
Bir dilin sözvarlığını ortaya koyan kitaplara sözlük denir. Sözlüklerin ise temel birimi kelimelerdir. Bir dilin sözlüğü hazırlanırken o dili zenginleştiren gücünü artıran kelimeler dilin yazılı ürünleri üzerinden incelenmedir. Bu yazılı ürünleri oluşturan şair ve yazarların söz varlığının incelenmesi yapılacak çalışmalar için büyük önem taşır.Ahmet Hamdi Tanpınar'ın romanlarının söz varlığı üzerine hazırlanan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Bunlardan birincisinde Ahmet Hamdi Tanpınar'ın hayatını, şahsiyetini ve eserlerini tanıtan bilgiler yer alır. İkinci bölüm kavram hakkında bilgileri, üçüncü bölüm eserde geçen kelimelerin kavramlara göre tasnifini içerir. Üçüncü bölüm ise ?Aydaki Kadın'', `'Huzur'', `' Mahur Beste'', `'Saatleri Ayarlama Enstitüsü'', `'Sahnenin Dışındakiler'' eserlerinin dizinli söz varlığını kapsar.Bu dizinde metindeki kelimelerin kaç kez tekrarlandığını ve bu kelimelerin hangi cümlelerde geçtiğini verdik. Çalışmanın sonuna da bir kelimenin hangi satırda geçtiğinin görülebilmesi maksadıyla özel olarak hazırlanmış numaralandırılmış dizin metnini koyduk.
Özet (Çeviri)
Vocabulary of a language setting out the books is called a dictionary. The basic unit of the words in dictionaries. Expand the power of words enrich the language by preparing a dictionary of the language of the language through the written product review. These products are written by poets and writers of great importance for the existence of any work to do.This study was prepared on the presence of Ahmet Hamdi Tanpınar novels consists of three parts. In the first of these is the life of Ahmet Hamdi Tanpınar, personality, and the works include an introduction and overview. The second chapter on the concept of information, a third of the monuments include the classification of words according to the concepts. The third section, "Moon Women'',''Peace'',''Mahur Composition'',''Setting the Institute of Hours'',''the scene''Does not the existence of the works indexed covers.In this directory, and these words are repeated several times in the text of words in sentences which have passed. A word has passed the end of the study can be seen which line the specially prepared in order to put the text of a numbered index.