Ekonomik krizlerin önlenmesinde vergi politikalarının rolü: Türkiye örneği
The role of tax policies in prevention of economic crises: Turkey model
  1. Tez No: 296252
  2. Yazar: GONCA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİB YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Birkaç farklı çeşidi olan ekonomik krizler, ülkelerin iktisadi yapılarını derinden etkilenmekte ve ülkelerin gelişimini yavaşlamaktadır. Hatta kimi zaman ekonomik krizler, meydana geldiği ülke sınırını aşıp, dış ticaret yoluyla başka ülkeler üzerinde bile etkisini göstermektedir. Öyle ki 1980 sonrası önem kazanan küreselleşme ile bu durum her geçen gün önemini ve etkisini daha da arttırmaktır.Ekonomik krizlerin, ülkelerin ekonomileri üzerinde bırakmış olduğu tahrifatı gidermek amacıyla değişik devletler kendi politika önlemlerini uygulamaktadır. Bu politikalar kimi zaman para politikalarını kapsarken, kimi zaman ise maliye politikalarını kapsamaktadır. Hatta her iki politika tercihi birlikte de uygulanabilmektedir. Buradan hareketle çalışmanın kapsamında ekonomik kriz kavramı ele alınarak, ekonomik krizlerin önlenmesinde vergi politikalarının etkinlik düzeyi araştırılmak istenmekte ve çalışmanın amacı da vergi politikalarının ekonomik krizleri önlemesindeki rolünün ortaya konulması olarak belirlenmiştir.Bununla birlikte çalışma kapsamında küreselleşmenin Türk Vergi Sistemi üzerinde bırakmış olduğu etkiye değinilerek, dünyada yaşanan ve Türk ekonomisini etkileyen bazı ekonomik krizlerin Türk ekonomisinin ne yönde etkilediği ile ilgili kısa açıklamalar yapılmaktadır. Ayrıca çalışmada 1970 sonrası Türk ekonominin yaşadığı buhranlar incelenmekte ve bu yönde Türk vergi politikalarında yapılan değişiklikler hakkında ayrıntılı açıklamalara yer verilmektedir. Son olarak da 1970 sonrası hem ekonomi hem de kamu alanındaki makro değişkenlerin seyri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic crisises which have a lot of diversity effect deeply economical structure of countries and slow down development of countries. It seems that, sometimes, economic crisises take effect on other countries with external trade exceed its country. With being important glabolization after 1980, this situation has started impact and importance more.Every countries implement itself political meansures in order to eliminate damages of economic crises on own countries. These political meansures sometimes have Monetary Politicy and sometimes have Fiscal Policy. Even sometimes, these meansures have both Money Policy and Fiscal Policy. In content of this studying, economic crises is embroidered and also is wanted to research activity level of tax policies for crisises? meansures and the goal of this studying is determined that the role of tax policy is to remove negatif impacts of economic crises.Besides in content of studying, not only does globalization has impacts on Turkish Tax Systems and it has short explanations about effecting level of economic crises around the world in pretime which impacted Turkish economy, but also analyse economic crisises of Turkey after 1970, and it is given details about changings of Turkish Tax Policies after 1970. Finally, the progresses indicators of macro economic on both general economi and public sectors after 1970 are analysed and informed about their consequences.