Üç fazlı asenkron motorlarda otomatik korumanın elektronik olarak dizaynı
The Electronic design of otomatic protection in the asynchronous motors with 3 phases
  1. Tez No: 29627
  2. Yazar: KAZIM YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
In this study, an electronic protection system was designed for protection against overcurrent of asynchronous motors. The realized system is not sensitive to overcurrent in the time which is changeable between 2.42-1 1.90 minutes. When the overcurrent continues to out of the adjusted time, the circuit is opened by the system in order to protect the motor. The system has been designed to be used for the motors running with a current of 25.0- 1 50.0 A. In addition, an another circuit has also been designed to cut the energy of motor by means of an electronic lock system in the case of current leakage to the ground. Thus, the operating of the motor has been stopped without preventing the leakage of the ground.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada asenkron motorların aşırı akımlara karşı korunması için elektronik bir koruma sistemi dizayn edildi. Gerçekleştirilen sistem 2.42-1Î.50 saniye arasında değiştirilebilen bir zaman süresinde aşın akımlara duyarsız kalmaktadır. Ayarlanan sürenin dışında aşın akım devam ettiğinde devre, motoru koruması için sistem tarafından açılır. Sistem 25.0-150.0 A 'lik akımla çalışan motorlar için kullanılmak üzere dizayn edildi. Ayrıca diğer bir devre de toprak kaçağı olması durumunda elektronik kilitleme sistemi yardımıyla motorun enerjisini kesmek için dizayn edildi. Böylece motorun çalışması toprak kaçağı önlenmeden durduruldu.