Lineer olmayan devrelerin durum denklemlerinin değişik bölgelerde bulunması ve bölgeler arası geçişler için anahtarlama denklemlerinin hesaplanması
Computation of state equations for system states and switching equations for transitions between system states in nonlinear systems
  1. Tez No: 29626
  2. Yazar: YAKUP DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHAMMET KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
In this thesis, a formulation method is presented for the computation of the state, output and control equations in different system states of nonlinear circuits and the switching equations for transitions between system states. For this purpose, mathematical models containing control equations of nonlinear components are introduced. In this work, piecewise linearization approach is used for the characteristics of nonlinear compenants in the system. According to this approach nonlinear components are modelled in addition to switches, sources and linear components, by using Component State- Switch Position (CSSP) Table and control equations. First, the formulation of System State- Component State (SSCS) Table, Restriction Table, System State- Switch Position (SSSP)VI Table and System State- System State (SSSS) Table are given. Later, by the use of the above mentioned mathematical models and the topological equations describing the interconnection of components, the system model is presented by the computation of state, output, switching, control equations. For the realization of the computations described above a computer program named LODCAK is prepared, the describtion of the problem to be solved and the informations related with this program is given. To demonstrate of the innovations of this work, different examples are worked out KEY WORDS: Nonlinear circuits, nonlinear components, system state, component state- switch position, system state- component state, restriction table, system state- switch position, system state- system state.
Özet (Çeviri)
Bu tezde, lineer olmayan devrelerin durum, çıkış ve kontrol denklemlerinin değişik sistem durumlarında bulunması ve bu sistem durumları arasındaki geçişler için anahtarlama denklemlerinin hesaplanması için bir formülasyon yöntemi sunulmuştur. Bunun için lineer olmayan elemanlara ilişkin kontrol denklemlerini de içeren matematiksel modeller tanıtılmıştır. Bu çalışmada, devrede bulunan lineer olmayan elemanların karakteristiklerine parça- parça lineerlik yaklaşımı yapılmaktadır. Bu yaklaşıma göre lineer olmayan elemanlar ; anahtarlar, kaynaklar ve lineer elemanlara ek olarak Eleman Durumu - Anahtar PozisyonuIV (EDAP) tablosu ve kontrol denklemleri kullanılarak modellenmektedir. Önce, sırasıyla Sistem Durumu - Eleman Durumu (SDED) tablosu, Kısıtlama tablosu, Sistem Durumu - Anahtar Pozisyonu (SDAP) tablosu ve Sistem Durumu - Sistem Durumu (SDSD) tablosunun formülasyonu verilmektedir. Daha sonra sistem modeli, yukarıda bahsolunan matematiksel modellemelerden ve elemanların birbirleriyle bağlantı durumlarını gösteren topolojik denklemlerden yararlanılarak durum, çıkış, anahtarlama ve kontrol denklemlerinin hesaplanması ile verilmektedir. Ayrıca yukarıda anlatılanları gerçekleştirmek için LODCAK isimli bir bilgisayar programı hazırlanmış, çözülecek problemin tanımı ve bu programla ilgili bilgiler verilmiştir. Bu çalışmada yapılan yenilikleri ortaya koyabilmek için değişik örnekler üzerinde çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELERİ : Lineer olmayan devreler, lineer olmayan elemanlar, sistem durumu, eleman durumu - anahtar pozisyonu, sistem durumu - eleman durumu, kısıtlama tablosu, sistem durumu - anahtar pozisyonu, sistem durumu - sistem durumu