20. yüzyılda Avrupa ve Türkiye'de terörizm ve terörle mücadele
Struggle against terrorism and terror in 20th century in Europe and Turkey
  1. Tez No: 296365
  2. Yazar: ŞÜKRÜ TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİK DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Terör, korkutmak, dehşete düşürmek, caydırmak gibi anlamları ifade etmektedir. Terörizm ise bir ideoloji doğrultusunda kişi, grup veya devlet tarafından genellikle siyasal amaçlara ulaşmak adına düzenli olarak şiddet uygulanmasıdır.Terörle mücadeleyi, iki başlık altında ele almak mümkündür. Terör eylemlerini gerçekleştiren kişiler ile yapılan mücadele, terörle mücadelenin güvenlik odaklı olan birinci kısmı, yani teröristle mücadele kısmıdır. Terörle mücadelenin ikinci kısmı ise sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel alanda yürütülmekte olanıdır. Bu da terörle mücadelenin terörizmle mücadele kısmını oluşturur.Bu çalışmanın amacı, terörizmin ortaya çıkışında önemli rol oynayan sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel etkenlerin tespit edilmesi ve günümüzde terörizmin kazandığı küresel boyutun ortaya konulmasıdır. Bu çerçevede 20. yüz yılda Avrupa'da etkili olan terör örgütlerinin ve bu örgütlerle mücadele eden ülkelerin deneyimlerinin, Türkiye'nin terörle mücadele politikalarına yapacağı katkı bağlamında incelenmesi de bu amaç kapsamındadır.
Özet (Çeviri)
Terror, in general, means to scare, to terrify and to discourage and terrorism is the use of regular, planned violence carried by a person, a group or by the state to achieve some definite political goals in conjunction with an ideology.It is possible to study the struggle against terror in two titles. The struggle against the persons, who perform the act of terrorism, which is the security oriented and first part of the struggle against terror, is called fight against terrorists. The second part of the struggle against terror is carried out in social, economic, cultural and political fields, which is called fight against terrorism.The aim of this study is to determine social, economic, political and cultural factors which play important roles in the emergence of terror and to present the global dimension of terrorism. It is also the aim of this study, within this framework, to examine effective terrorist organizations of Europe in the 20th century and experiences of those countries which struggle against these organizations in the context that whether it would be contributed to Turkey?s anti-terrorism policies.