20. yüzyılda Avrupa ve Türkiye'de kadın besteciler
Woman composers in Europe or Turkey in 20th. century
  1. Tez No: 652151
  2. Yazar: MELİKE BOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE KARŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, 20. Yüzyılda Avrupa'da ve Türkiye'de yaşamış ya da halen yaşamakta olan kadın bestecilerin yaşam hikâyeleri; siyasi tarih, müzik tarihi ve kadının toplumdaki yeri ile birlikte ele alınmıştır.Araştırmalar sırasında, kadın bestecilerin yaşadığı zorlukları ve mücadeleleri incelenirken, 20. yüzyıl sınırları içinde kalınmaya çalışılsa da müzik tarihi açısından 19. yüzyıldan 20. yüzyıl müziğine geçişin önemi vurgulanmadan geçilmemiştir. Dolayısıyla, Fransız İhtilalinden bu yana Avrupa ve Türkiye'de müziğin gelişimini anlatma gereği duyulmuştur. Kadınların konumuna bakıldığında da, müziğin gelişiminde olduğu gibi yine 20. yüzyılla sınırlı kalınamamıştır. Konu bütünlüğü açısından kitlesel kadın hareketleri deviniminin başladığı Fransız İhtilali'nden, günümüze değin süren kadın hakları mücadelesine de yer verilmiştir.Araştırma derinleştikçe, müziğin gelişiminin ve kadının konumunun kadınların besteciliğini derinden etkilediği, ayrıca doğdukları ve yetiştikleri ülke kimliklerinin kadınların besteciliğine yansıdığı görülmüştür.Bu çalışmada, tarihin her döneminde, her alanda üreten kadın, bestecilik alanında da var olduğu ve erkeklerle aynı platformda yer almayı hak ettiği ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the biographies of women composers who have lived or are still living in Europe or Turkey in 20th. Century, are discussed together with history of politics, music history and their positions in society.During the research, while the difficulties and the struggles that handled by women composers are being dicussed not only in boundaries of 20th. Century, but also the importance of transiton from 19th. Century to 20th. Century has been emphasized due to history of music. Whereat, from French Revolution to present the explaining development of music has been required. When the position of women is considered, the boundries has not limited within 20th. Century same as explaining the development of music.The woman rights struggle which is continuing from mass women actions starts by French Revolution, has been mentioned cause of the integrity of the subject.After doing more research it is observed that the position of women and development of music have deeply affected the composition skills of women besides, identity of their home countries and the places they lived have penetrated into their compositions.In this study,it is tried to shown that woman who produces in all terms of history and all areas, also deserves to be exist in composition field and same platform with men.