Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Afyonkarahisar'da Ermeniler (1839-1923)
Armenians in Afyonkarahisar from Tanzimat to Republic Period (1839-1923)
- Tez No: 296374
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK SARISAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Osmanlı Devleti'nde Tanzimat Fermanı ile başlayan dönemde önemli yenilikler başlatılmıştır. Bu yenilikler gayrimüslim nüfus üzerinde de kapsamlı düzenlemeler içermekteydi. Söz konusu gayrimüslimler arasında Ermeniler önemli bir nüfusa sahiptiler. 1839-1923 arası süreçte Ermenilerin sosyal, kültürel, ekonomik ve hukuki hayatları Afyonkarahisar kent modeli üzerinden incelenmiştir. Ayrıca çok milletli ve çok kültürlü bir imparatorluk yapısı içinde Ermeni uluslaşması ele alınmıştır. Güncelliğini kaybetmeyen tehcir konusu ise yine Afyonkarahisar örneği üzerinden daha çok insani boyutuyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many fundamental reforms were launched in the Ottoman Empire around the era initiated by the ?Tanzimat Fermanı? (The Rescript of Gulhane). These reforms included comprehensive regulations mainly for the non-Muslim population too. Among the non-Muslims, Armenians had a crucial position. In this study, the social, cultural, economic and legal characteristics of Armenians between 1839 and 1923 are examined through the model of Afyonkarahisar city. Moreover, the process of Armenian nationalisation is tackled in the context of a multi-national and multi-cultural empire. Furthermore, the fact of ?deportation?, that is still vividly discussed, is evaluated in the case of Afyonkarahisar in a humanitarian manner.