Ekonomik krizlerin Türkiye'nin dış ticareti ve rekabet gücü üzerine etkisi
The effect of economic crisis on Turkey?s foreign trade and competitiveness
  1. Tez No: 296373
  2. Yazar: SELAHATTİN UYGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı; ekonomik krizlerin Türkiye'nin dış ticaretini ve rekabet gücünü nasıl etkilediğini ortaya koymasıdır. Krizler, dış ticaret ve rekabet gücü arasındaki ilişkiyi incelemeden önce ekonomik kriz, dış ticaret ve rekabet gücü tanımlanmış, ekonomik krizlerin sebepleri, türleri ve nasıl ölçüldüğü üzerinde durulmuş, dış ticaretin tarihsel gelişimi incelenmiş ve rekabet gücünün nasıl ölçüldüğü açıklanmıştır. Daha sonra krizlerin dış ticareti ne yönde etkilediği açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise kriz ve rekabet gücü incelenmiş ve krizlerin Türkiye'nin rekabet gücünü olumsuz yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the influence of economic crises on foreign trade and competitiveness of Turkey. Before examining the relationship between foreign trade and competitiveness, the terms of economic crisis, foreign trade and competitiveness are defined. Besides, reasons, types and measurements of economic crises; historical process of foreign trade and measurement of competitiveness are also emphasized. Then, it is tried to explain in which way crises effect foreign trade. In the final part, crisis and competitiveness is examined and it is revealed that crises effect Turkey?s competitiveness negatively.