Emniyet Genel Müdürlüğü arşiv belgelerine göre Polis memuru Torunî-zâde Süleyman Sırrı Efendi
According to archival documents of Turkish National Police Police officer Torunî-zâde Süleyman Sırrı Efendi
  1. Tez No: 296409
  2. Yazar: SEDAT TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN HAYTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Polis Memuru Süleyman Sırrı Efendi'nin hayatı tarihsel süreçte yaşanan olayların ışığında anlatılmıştır. Süleyman Sırrı Efendi'nin Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşına katılması, Teşkilât-ı Mahsusa ve Cemiyet-i İslamiye'deki faaliyetleri, Bursa Polis kadrosundaki başarıları ele alınmıştır. Süleyman Sırrı Efendi, emekli olmak için uzun bir mücadelenin içinde yer almıştır. Bu mücadele ayrıntılarıyla izah edilmiştir. Milli Mücadele Dönemi ve Mondros Ateşkes Antlaşması'nın Elviye-i Selâse'deki etkileri incelenmiştir. Batum'un İngilizler tarafından işgaline karşı bölge halkından gelen tepkiler değerlendirilmiştir. Ayrıca bu çalışmada Türk Polis Teşkilatı hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Police officer Süleyman Sırrı Efendi?s life is described in the light of the events of the historical process. Süleyman Sırrı Efendi battled Balkan Wars and World War I. His activities at the Teşkilât-ı Mahsusa (force spéciale) and Cemiyet-i İslamiye, the achievements of Süleyman Sırrı Efendi in Bursa Police Department are discussed. Süleyman Sırrı Efendi had been involved in a long legal struggle to had his retirement. This struggle was explained in detail. During National struggle and the effects of the Armistice of Moudros in Elviye-i Selâse (Kars, Ardahan, Batum) have been studied. The reactions from the people of region against the occupation of Batum by the English were examined. Furthermore in this study, the information was given about Turkish Police Organization.