Thyristor AC switches
Tristor AC anahtarları
  1. Tez No: 29647
  2. Yazar: AYGÜL ERCANDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGİNER UNGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET TRİSTOR AC ANAHTARLARI Bu çalışmada yükü indüktif karekterli olan tek fazlı tam dalga denetleyici incelenmiştir. AC gerilim denetleyicileri ve bunların çeşitleri hakkında genel bilgi verilmiştir. Daha sonra, tek fazlı tam dalga denetleyici hakkında bilgi verilip, devrenin analitik incelemesi yapılmıştır. Diferansiyel denklemler çözülerek kuramsal dalga şekilleri elde edilmiştir. Ateşleme açısına ve yükün faz açısına bağlı olarak devrenin çalışma modları incelenmiştir. Daha sonra yük akım ve gerilimin RMS ifadeleri elde edilmiştir ve yük akım ve gerilimin harmonik analizi yapılmıştır. Devre deneysel olarak çalıştırılmış ve deneyde elde edilen dalga şekilleri verilmiştir. Ayrıca denetleyici devrenin ani akım ve gerilim yükselmelerine karşı korunması için gerekli olan koruyucu bir devre önerilmiş ve eleman değerleri için bir hesap yöntemi gösterilmiştir. Devre aynı zamanda iki farklı simulasyon programı kullanılarak simule edilmiş ve sonuçlar teorik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Son olarak, teorik, deneysel ve simulasyon sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
THESIS ABSTRACT Thyristor AC Switches by Aygöl Ercandoğu Master of Science, July 1993 ( B.Sc., Dokuz Eylül University, 1989 ) 134 Typed Pages Directed by Erginer Ungan This thesis presents a type of AC voltage controller, the so-called single phase full wave controller. A general information on AC voltage controllers is given. Then, single phase full wave controller is studied in detail and circuit is analyzed. By solving the differential equations, theoretical waveforms are drawn. Depending on the firing angle and the load phase angle, the operating modes of the circuits are explained. Then the RMS expressions of load voltage and current are obtained. And then the harmonic analysis of load voltage and current is made. iiThe circuit is implemented and the waveforms obtained from the experiment are given. And also a snubber circuit is offered against instant current and voltage increases in the circuit and a computation method is developed for snubber elements. The circuit is also simulated by using two different programs and the results are compared with the theoretical results. Furthermore, The comparison of the theoretical, experimental, and simulation results are made. Ill