Analysis of a pll controlled parallel type inverter
Pll kontrollu paralel tip evirgeçlerin çözümlenmesi
- Tez No: 29648
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET PLL KONTROLLÜ PARALEL TİP EVİRGEÇLERİN ÇÖZÜMLEMESİ Bu çalışmanın temel amacı, parelel tip evirgeçleri teorik ve bilgisayar simulasyonu ile analiz etmektir. MOSFET tipi anahtar elemanları kullanılarak gerçeklenen evirgeçler başta indüksiyon ısıtma olmak üzere değişik uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu tip evirgeçler MOSFET' lerin küçük anahtarlama zamanları nedeniyle uygulamalarda rahatlıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada PLL tipi frekans kontrolü kullanan paralel tip evirgeçler analiz edilmiştir. Bu durumda evirgeç yükün resonans frekansında çalışmaktadır. Uygun bir PLL tipi kontrol kullanıldığında, maksimum güç transferi, yüksek verimlilik ve güvenilirlik elde edilir. Bilindiği gibi, bir elektrik sisteminin performansını ölçmenin en iyi yolu gerçekleyip test etmektir. Fakat bu yol pahalıdır ve fazla zaman gerektirir. Zamanımızda, bilgisayar simulasyonu diğer bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. PSPICE bu konuda hazırlanmış iyi bilinen bir bilgisayar programıdır ve gözönüne alman sistem bu program yardımıyla simule edilmiştir. Bu çalışmada, PLL ve onun çeşitli uygulamaları hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Daha sonra PLL' in temel elemanlarının çalışma ilkeleri açıklanmış, çeşitli PLL tipleri tanıtılmıştır. ilk olarak, PLL kontrollü paralel tip evirgeç teorik olarak analiz edilmiştir. Sistem transfer fonksiyonu elde edildikten sonra step frekans ve step faz tepkileri hesaplanmıştır. Teorik sonuçlardan elde edildiğine göre, eğer PLL girişinde herhangi bir frekans veya faz farkı meydana gelirse, PLL çıkışı yük devresinin yeni rezonans frekansına kilitlenmektedir. PSPICE bilgisayar programı kullanılarak sistemin makromodeli geliştirilmiştir. Bu model kurulurken polinom ve davranışsal modelleme yöntemleri kullanılmıştır. Devre; paralel resonans yük devresinin Q faktörü, endüktans değeri, evirgeç anahtarlarında meydana gelen gecikmeler ve alçak geçiren süzgeç zaman sabitinin değişik durumları için sistemin kilitli durumda kalıp kalmayacağını anlamak için simule edilmiştir. Bu simulasyon sonuçlarının teorik sonuçlara oldukça yaklaştığı gözlenmiştir. Daha sonra 4046 entegresi kullanılarak sistem deneysel olarak da simule edilmiştir. Deney sonuçları, bilgisayar simulasyon sonuçları ve teorik sonuçlar' karşılaştırılmıştır. Deneysel sonuçların bilgisayar simulasyomınu desteklediği görülmüştür. Simulasyon sonuçları aynı zamanda, geliştirilen makro modelin devre elemanlarındaki herhangi bir değişikliğin sistem performansına nasıl etki edeceğinin test edilmesinde kullanılabileceğini göstermiştir. Geliştirilen bu model, yapılacak küçük değişikliklerle benzer sistemlerin simule edilmesinde de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
THESIS ABSTRACT ANALYSIS OF A PLL CONTROLLED PARALLEL TYPE INVERTER BY ABTULLAH TAHSİN TOLA. Master of science, August 1993 ( B.Sc., Dokuz Eylül University, 1989) 97 Typed Pages Directed by Haldun KARACA The major goal of this study is to analyze a parallel type inverter both theoretically and with computer simulation. Inverters realized using MOSFET's as switch elements are used for various applications mainly in induction heating applications. This type of inverter seems to be well suited due to MOSFET's small commutation times. In this work a parallel type inverter which uses a PLL type frequency control is analyzed. In this case inverter operates at the resonant frequency of the load. An adequate PLL type control fulfills this type of control and then maximum power transfer, high efficiency and reliable operation is obtained. As known the most straight way to see the performance an electrical system is to realize and test it. But it is expensive and time consuming. In the age that we live in there is another possibility; computer simulation. PSPICE is one of the well known computer program for this aim and used to simulate the inverter system taken into account. In this study, a general information of the PLL is given including its different applications. Then operation of PLL' s components are explained. Various PLL types are also presented. mFirstly, the PLL controlled parallel type inverter is analyzed theoretically. The system transfer function is obtained. Then step frequency and step phase responses are obtained. Theoretical results show that if any frequency or phase difference step occurs at the PLL input, the output of PLL locked to the new resonant frequency of the output circuit. A macro model of the system is developed in PSPICE computer simulation program. This model is constructed by using polynomial and behavioral modelling methods. The system is simulated to investigate whether the it operates at locked state in different cases. It is- simulated for different values of Q factor of the parallel resonant load circuit, for various capacitance values, for different time delay in the inverter switches and for different low pass filter time constant. It is seen that the simulation results are approximately close to the theoretical results. Then experimental simulations are realized to test the results of computer simulations. Circuits simulations results are supported computer simulations results. These simulations results also show that, the macro model developed can be used to analyze how any changing value of the components in the circuit effects the system performance. The developed model can also be used for the simulation of the similar systems with minor changes. IV