Ariflerin menkıbelerindeki 'kul ve mürid olma' ile ilgili rivayetlerin tahlili
Hearsays analysis of 'kul ve mürid olma' in wise's epics
- Tez No: 296520
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Ahmed Eflâkî'nin kaleme almış olduğu Menakıbu'l Arifîn adlı eserin muhtevasını oluşturan rivayetlerde, ?Kul ve Mürit Olma? ile ilgili motiflerin tahlilleri yapılmıştır. Mevlânâ ve Mevlevilerle ilgili olan bu kaynağın güvenilir olduğu ya da olmadığı, aynı içerikli rivayetlerden hareketle analizi yapılmıştır. Konu ile ilgili menakıblar tespit edilerek benzer olanlar sınıflandırılmıştır. Analiz sonunda ortaya çıkan motiflerin, hangi durumlarda cereyan ettiği ve toplum üzerinde meydana gelen psikolojik etkiler belirlenmiştir. İncelenen rivayetlerde ortaya çıkan motiflerin yanı sıra dolaylı anlatım biçimleri (örneklemeler, benzetmeler, kıyas, ayetlere değinme vb.) gibi anlatım biçimleri kullanılmıştır. Yazar eserde rivayetlerde adı geçen şahısları önce kötü insanlar olarak tanıtıp, kendilerine gösterilen ya da yaşanan olayı duyduktan sonra kul ve mürit olmalarıyla, şahısları yeniden iyi insan olarak nitelendirmiştir. Yazarın, okuyucunun ilgisini çekmek, aktarmış olduğu olayların inandırıcılığını arttırmak ve mensubu olduğu Mevleviliğin propagandasını yapmak için olağanüstü olaylara yer verdiğini tespit ettik.
Özet (Çeviri)
By the rumours forming the content of work ?epic of Ârif? which was written by Ahmed Eflâki, the anecdots about ?being human and opostle? that constructs our structure of research; is analysed. The work about Mevlânâ and Mevlevi is reliable or not is analysed from similar rumours. Bu confirming anecdots related with the topic, similar rumours are classified. In which cases, the motifs ocur and its affects are determined. In addition to motifs occurin anecdots, indirect speechs like (sampling, comporison, metaphor, verses) are used. The technique author use is; first the people in rumours are introduced as bad people than they are specialized as good people by becaming apostle. We find out that this is to raise plausibility of anecdots and to make propaganda of Mevlevi.