Temettuat Defterleri'ne göre Hüseyinabad Kazası'nın sosyal ve ekonomik yapısı
According to social and economic structure Hüseyinabad Kazası? nin Temettuat Books
  1. Tez No: 296523
  2. Yazar: YEŞİM KARDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Osmanlı Devleti kuruluş döneminden itibaren kendine özgü yapısı ve kurumları ile Ortadoğu ve Ön Asya'da yükselen devletlerden farkını ortaya koymuştur. Osmanlılar, Bizans ve İran devlet geleneklerini kendi uygulamaları içerisine dâhil ederek ve yeni bir kimlik kazandırarak çağın gerektirdiği şekillerle dönüştürmüşlerdir.Osmanlı Devleti gücünün zirvede olduğu klasik dönem ve sonrasında geliştirdiği toprak ve devlet sistemi ile ileri düzeyde bir devlet yönetim geleneğine sahip olduğunu ortaya koymuştur.Osmanlı tarihinin son zamanlarında, 1839'da Tanzimat Fermanı'nın ilanından sonra mali, iktisadi ve sosyal alanda pek çok gelişmenin olduğu görülür. Bu gelişmelerin Osmanlı taşra teşkilatını nasıl etkilediğini anlamak için bu dönemde taşrada ekonomik ve sosyal hayatın nasıl islediğinin anlaşılmasının ve araştırılmasının önemi çok büyüktür. Bu önemle bu çalışmada Hüseyinabad Kazasının sosyo-ekonomik durumu araştırılmıştır.Temettuat defterlerine göre Hüseyinabad Kazasının o dönemde tamamen Müslümanlardan oluştuğu ve toplam 45 köy bulunduğu tespit edilmiştir. Genel olarak geçim kaynağı tarımcılık olup, kazada bunun yanında hayvancılık ve çeşitli zanaatlar uygulandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Starting from the Ottoman state in its own organizational structure and institutions in Asia and the Middle East and the front showed that the difference between the rising states. The Ottomans, the Byzantine and Persian traditions of the state into their own applications by providing engaging and age requires a new identity conversion shapes.Peak power of the Ottoman Empire after the classical period and developed an advanced state management of land and the state system have revealed that tradition.Looking at the last dates of Ottoman History, 1839, after the declaration of the Tanzimat edict financial, economic and social development in many areas is considered. To understand these developments, how it affects the organization of the Ottoman provinces in the country during this period of economic and social life, and to study the importance of understanding how you committed the very great. The importance of socio-economic status was investigated in this study district Hüseyinabad.Muslims in that period occurred entirely by guestbooks Temettuat Hüseyinabad district and there were a total of 45 villages. In general, a source of livelihood is farming, animal husbandry, and various crafts, as well as in the accident were implemented.