Yerel basında çalışan spor muhabirlerinin profesyonel futbol kulüpleri ile kaynak-muhabir ilişkileri: Eskişehirspor örneği
Source-reporter relationships between local sports reporters and proffesional football clubs of local sports reporters: Eskişehirsport Club example
- Tez No: 296591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK BİRSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Araştırmanın birinci bölümünde Problem, Amaç, Önem, Sayıltılar ve Sınırlılıklar tanımlanmıştır. Ayrıca bu bölümde spor haberleri ve spor habercilerinin özellikleri verilerek, futbol kulüplerinin haber kaynaklarının neler olduğu açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, yöntem üçüncü bölümünde ise, bulgular ve yoruma yer verilmiştir.Araştırma Eskişehir'de bulunan yerel basın spor muhabirlerinin kendi görüşlerine göre profesyonel futbol kulüpleri ile haber-kaynak ilişkileri üzerine kurgulanmıştır. Araştırma nitel araştırmaya dayalı bir durum çalışmasıdır. Yerel basında çalışan spor muhabirlerinin haber kaynakları literatürde ki haber kaynaklarından bir farklılık göstermemiştir.Spor muhabirlerinin haber kaynak ilişkileri için soru formu hazırlanmış bu soru formu doğrultusunda katılımcılarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada yerel basın spor muhabirlerinin haber kaynakları ile ilişkilerinde mesafeli duruş sergiledikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
On the first part of the research, Problem, Purpose, Importance, Premise and Limits are defined. On this part, also news sources of the football clubs are explained through defining the features of sports news and sport and sports journalism. Method is explained on the second part, data and comments are given on the third part.Research is made on the news-source relationships between proffesional football clubs and sports reporters depending on reporters? own opinions. This research is a case study depending on qualitative research. Sources of the local sports media reporters were not different than the news sources in the literature.A question form prepared for news-source relationships of reporters and according to that form, interviews with participants were performed. On this study, it is determined that local sports reporters leaves distance with their sources.