Kültür turizminin sürdürülebilirliğinde profesyonel turist rehberlerinin rolü: Ankara örneği
The role of tourist guides at sustainability of cultural tourism: Ankara sample
- Tez No: 296593
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM AKOĞLAN KOZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden olan turizmin temel taşını turistler oluşturmaktadır. Konumları gereği, turistlerle neredeyse 24 saat birlikte olan turist rehberlerinin, turist davranışları üzerinde önemli etkileri olmaktadır. Dolayısıyla, profesyonel turist rehberlerinin turist davranışlarını yönlendirmede son derece önemli ayrıcalıklara sahip olduğu söylenebilir. Bu bağlamda, kültürel değerlerin korunmasında ve sürekliliğinin sağlanmasında da turist rehberlerine önemli görevler düşmektedir. Bu nedenle, turist rehberlerinin, kendileri, turistler ve seyahat acentası yöneticileri tarafından bir kültür elçisi olarak algılanıp algılanmadıkları sorusu ile bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, turist rehberleri için tesadüfî, turistler için kotalı, seyahat acentası yöneticileri için kolayda örnekleme tekniği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, turist rehberlerine ve turistlere ilişkin veri setine Kruskal Wallis testi, seyahat acentası yöneticilerine ilişkin veri setine ise ANOVA testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, her örneklem grubunun turist rehberlerini bir kültür elçisi olarak algıladığı belirlenmiştir. Ancak turist rehberlerinin kendileri ile ilgili algılamalarının, turistler ve acenta yöneticilerine göre daha yüksek tercih sıralamasında yer alması dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
Tourists are the centerpieces of tourism, which is one of the most rapidly growing industries of the world. Tour guides, who spend time with the tourists almost 24 hours as their position, have a strong influence on tourist behaviors. Thus, it can be said that professional tour guides have significant prerogatives in guiding tourist behaviors. In this context, tour guides have an important role in protecting cultural values and ensuring their sustainability. For this purpose, this study has been conducted to determine whether the tour guides, travel agencies and tourists perceive the tour guides as cultural mediators. In this study, random sampling method has been applied to tour guides, quota sampling method has been applied to the tourists and convenience sampling method has been applied to travel agencies. In analysis of data, Kruskal Wallis test has been applied on the data set for the tour guides and tourists, and ANOVA test has been applied on the data sets for travel agencies. As a result of this study, it has been determined that each sample group has perceived the tour guides as cultural envoys. However, it is remarkable that perceptions of the tour guides take place in higher preference ranking than tourists and travel agencies.