Manevi gerçekçilik sinema dili ve Semih Kaplanoğlu sineması
Spiritual realism film language and Semih Kaplanoğlu's cinema
  1. Tez No: 296595
  2. Yazar: ESİN ESRA TORAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN AKINCI YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sinemanın insanlığa, ait olduğu hakikati tekrar hatırlatabileceğini ve hissettirebileceğini söyleyen Semih Kaplanoğlu, 'manevi gerçekçilik' olarak adlandırdığı sinema dili ile, ilk filmi Herkes Kendi Evinde (2001)'den son filmi Bal (2010)'a uzanan süreçte, giderek minimalistleşen bir anlatım tarzı benimser. Filmleri ile aldığı sayısız ödüllerin yanısıra, Avrupa'nın en büyük sinema festivallerinden 'Berlin Film Festivali'nin büyük ödülü olan Altın Ayı'yı Bal (2010) filmi ile alır.Bu araştırmanın amacı 'manevi gerçekçilik' sinema dilini analiz etmek, Semih Kaplanoğlu sinemasının bu dili yansıtan biçimsel öğelerini incelemek, sinemasının sadeleşmeye doğru değişimini ve bu değişimin dayandığı felsefi temeli tanımlamaya çalışmaktır. Bu amaç doğrultusunda önce, 'manevi gerçekçilik' kavramı filozof Henri Bergson'un sezgicilik felsefesi esas alınarak incelenmiş, daha sonra minimalist anlatım tarzının yansıtılmasında kullanılan sinemasal dil, Geleuze Deleuze'ün 'hareket imge ve zaman imge' kuramları ile açıklanmış ve yönetmenin beş filmi, bu öğeler esas alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Semih Kaplanoğlu, who has once stated that cinema could remind and make humanity feel the true values related to its presence, adopts a style of expressionism that reflects a gradual minimalism, in a course starting from his first film Away From Home (2001), along to his latest one, Honey (2010), with his cinema language that he describes as ?spiritual realism?. Besides the numerous prizes he received for his films, he was recently awarded with the Golden Bear in one of the greatest film festivals in Europe, the Berlin Film Festival, for his latest film Honey (2010).The purpose of this research was to analyze the film language of 'spiritual realism', to examine the formal elements of Semih Kaplanoğlu cinema that reflect this language, and to define the change in Kaplanoglu?s style towards simplification, with its philosophical bases. For this purpose, first the 'spiritual realism' concept was examined on the basis of the Henri Bergson's 'intuitionism' philosophy, followed by explanation of the cinema language used in the minimalist style of expressionism with Geleuze Deleuze?s 'time image' and 'movement image' theories, and analysis of the five films of the director, based on these elements.