Kültürel faktörlerin çocukluk amnezisi üzerindeki etkisi
Influence of cultural factors on childhood amnesia
  1. Tez No: 296629
  2. Yazar: ZEYNEP İREM ÇEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS GÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada, çocukluk amnezisi (childhood amnesia) araştırmaları çerçevesinde Doğu toplumları ile Batı toplumları arasında bulunmuş olan ilk anı yaşı farkının köy ? kent arasında da gözlenmesi gerektiği prediksiyonu test edilmiştir. Bu amaçla, Doğu ve Batı toplumlarında hâkim olan kolektif ve bireyci anlayışın karşılığı olduğu kabul edilen köyde ve kentte büyümüş olan çocukların ilk anı yaşları belirlenip karşılaştırılmıştır. Beklendiği gibi, kolektif toplumun özelliklerini taşıyan köyde büyümüş olan çocukların ilk anı yaşları, bireyci toplum yapısını temsil eden kentte büyümüş çocukların ilk anı yaşlarından daha büyük olmuştur. Bulgular literatürdeki ilişkili bulgular ve görüşler açısından tartışılmış, ayrıca kültürler arası (cross-cultural) araştırılan bilişsel süreçlerin, aynı toplum içindeki farklı kültürel yapılarda da araştırılabileceği ve bu yöntemin farklı açıdan bir test niteliği taşıyacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present research explored the hypothesis that the earliest memories would be earlier for the children living in the urban areas than for those living in the rural areas. This was based on the finding that the earliest memories are lower for the children living Western culture than that of living Eastern culture. Rural and urban areas were considered as counterparts of Western and Eastern cultures respectively. To that end the earliest memories of children living villages and cities were compared, and our hypothesis was supported. This finding suggests that some cognitive processes which are researched cross culturally (Western and Eastern cultures) may be researched and tested also in the rural and urban areas because these areas represent individualist and collectivist cultures just as Western and Eastern cultures. The results were also discussed in the light of related findings.