Diskus balıklarında (symphysodon spp.) anaç yemlerine eklenen farklı oranlarda astaksantin ilavesinin yumurta verimi, kalitesi, açılım oranı ve larvalar üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of effects of different rate supplementation of astaxanthin to brood diets of egg fecundity, quality, hatching rate and larvae in discus fish (Symphysodon spp.)
  1. Tez No: 296814
  2. Yazar: HASAN ERALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, dünyada akvaryum balığı endüstrisinde önemli bir yeri olan diskus balığının (Symphysodon spp.) anaç yemlerine eklenen farklı oranlardaki astaksantinin yumurta kalitesi ve larvalar üzerindeki büyüme etkisi araştırılmıştır.Anaç yemine eklenen 50 mg.kg-1 astaksantinin yumurta verimini ve çapını düşürdüğü ancak yumurta rengi, döllenme ve açılım oranlarını önemli derecede artırdığı,100 mg.kg-1 yumurta verimini düşürdüğü ancak yumurta çapı, rengi, döllenme ve açılım oranını artırdığı, 150 mg.kg-1 astaksantin ilavesinin ise yumurta verimiyle birlikte yumurta çapı, rengi, döllenme oranı ve açılım oranlarını artırdığı tespit edilmiştir (p
Özet (Çeviri)
In this thesis, effects of different rate supplementation of astaxanthin to brood diets of egg quality and larvae in discus fish (Symphysodon spp.) which is important for world ornamental fish industry, were investigated.50 mg.kg-1 astaxanthin supplementation to brood diets decreased fecundity and egg diameter but improve fertilization, egg color and hatching rate significantly. 100 mg.kg-1 astaxanthin supplementation to brood diets decreased fecundity but improve egg diameter, fertilization rate, color and hatching rate.