İndüksiyonla ısıtma sistemlerinin incelenmesi ve bir uygulama devresinin gerçekleştirilmesi
Analysis of induction heating systems and carry out an application circuit
  1. Tez No: 296831
  2. Yazar: SERVET DERECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDEREN YILDIRMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Indüksiyonla ısıtma sistemleri günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle yarıiletken anahtarlama elemanlarının, teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte maliyetleri azalmış ve mutfak uygulamalarında kullanımı yaygın hale gelmiştir.Bu çalışmada indüksiyonla ısıtma sistemleri anlatilmis ve induksiyonla isitma sistemlerinde kullanilan guc kaynaklarindan bahsedilmistir. Ayrica yuksek frekansli sistemlerde olusan anahtarlama kayiplarini azaltmak icin kullanilan yumusak anahtarlama teknikleri anlatilarak, mutfak uygulamalarinda kulanilan bir induksiyonla isitma sisteminin simulasyonu ve uygulamasi yapilmistir.Uygulamasi yapilan kısmi rezonanslı inverter sisteminde devrenin kontrolu pic mikroislemcisiyle ile saglanmistir. Sicaklik geri beslemesi alinarak isitilacak malzemenin istedimiz referans sicakliga kadar isinmasi saglanmistir.Ayrica Uygulama devresinde sifir gerilimde gecis kullanılarak, devre üzerindeki anahtarlama kayıpları azaltılmıştır.Yapılan deneyler sonucunda, mutfak uygulamalarında kullanılan indüksiyonla ısıtma sisteminin klasik elektrikli ısıtıcılara göre daha verimli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays the induction heating systems are used in a wide selection of fields. Especially, After technological improvements in semiconductor switching devices, usage of induction heating systems in kitchen application was increased.In this study, İnduction heating systems was explained and power supply which use in induction heating sysyems were mentioned. Then Soft switching techniques was expalined for reducing switching loses and a induction heating system in kitchen application was simulated and experimentally carried out in laboratoryThe quasi resonant inverter topology was controlled by PIC microcontroller. Temperature feedback was used for ranging the load`s temperature to reference temperature. Furthernore swiching losses was reduced by Zero voltage transition.As a result of experiments, was seen the induction heating systems in kitchen application is more efficient than classical heating systems.