Darbe radar ve haberleşme sistemleri için çok geniş bantlı tem horn anten tasarımı
Ultra wide band tem horn antenna desing for impulse radar and communication systems
- Tez No: 296830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SERDAR TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada geniş bantlı düzlemsel anten yapılarından olan TEM horn anten yapısı ve frekans bant genişliğini artırmak için parabolik reflektör anten ile birleştirilmesi incelenmiştir. Bu bağlamda, TEM horn anten performansına geniş bant boyunca doğrudan etkiyen kritik parametreler olan kazanç, huzme, yan/arka kulak büyüklükleri ölçülmüştür. Parabolik reflektör antenlerin eğriselliği, boyutları ve odak uzaklığı mesafesinin etkisi incelenmiştir.Çalışma üç ana kısımdan oluşmaktadır.Birinci kısımda ARM incelenmiştir. Daha sonra parabolik reflektör antenler incelenmiş ve ARM ile çözümü yapılmıştır.İkinci kısımda TEM Horn anten yapısı hakkında genel bilgiler aktarılmıştır. Daha sonra iletim hatları modeli ile optimizasyonu yapılmıştır.Üçüncü kısımda TEM Horn antenin karşısına Parabolik Reflektör yerleştirilerek simülasyonu gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Project the TEM horn antenna structure which is a kind of broadband planar antenna and to increase the frequency bandwidth combined with parabolic reflector antennas have been examined.. In this context, TEM horn antennas for broadband performance parameters that directly affect the critical gain, beam width, side/ posterior lobes were measured. Curvilinearity of parabolic reflector antennas, the size and focal distance were investigated.This study consists of three main parts.In the first part the ARM was examined. Then Parabolic reflector antenna was analyzed and the solution was carried out with ARM.In The second part general information were given about the structure of TEM horn antennas. Then the Transmission line model was optimized.In The third part parabolic reflector was placed in front of the TEM Horn antenna and simulations were carried out.