Roma Dönemi floransa kenti ve günümüze gelen izleri
City of florence at Roman time and its traces reached to the current city
- Tez No: 296874
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu yüksek lisans tezi çalışmasında Floransa kentinin geri planda kaldığı düşünülen Roma dönemi ele alınmıştır. Roma dönemi detaylı bir biçimde araştırılan kentin sonraki dönemlerinde Roma mimari elemanlarının değişimi, katmalarının oluşumu incelenmiştir. Roma döneminden günümüze kadar olan süreçte kentsel müdahaleler irdelenerek kent tarihi ele alınmıştır. Güncel kentte, tarih boyunca oluşan bu katmanlara yaklaşımın belirlenmesi ile karşılaşılan kent arkeolojisi kavramı tanımlanmıştır. Çalışmanın ana bölümü olan Floransa'nın günümüze gelen Roma dönemi izleri, görülebilen ya da algılanabilenler olarak sınıflandırılarak güncel kente referans veren bölgeler şeklinde sunulmuştur. Belirlenen bu izlerin günümüze nasıl geldikleri, kentin tarihsel sürekliliği içerisindeki rolleri ve güncel kent kimliğindeki yerleri bağlamında incelenmiştir. Kentteki bu Roma dönemi izleri ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalar ve korumaya yönelik işlemlerin de üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak da Floransa'daki Roma dönemi izleri ve arkeolojik miras bağlamında değerlendirmeler yapılmıştır. Kentsel izlerin korunmasında uygulanabilecek yöntemler üzerinde durulurken bu kalıntıların ortaya çıkarılıp ifade edilebilmesi gerekliliğinden bahsedilmiştir. Ayrıca Türkiye'deki tarihi kentler için de kent arkeolojisi kavramının daha iyi anlaşılabilmesi ve İstanbul gibi çok katmanlı bir kentte gerekli koruma yaklaşımlarının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Roman period of Florence city that is thought had been left in the background, is studied. First of all the structure of a classic Roman city has examined for being familiar which was once in the Florence. And then is focused on the conditions of the city life and the architecture of Florence in Roman time. The history of the city is searched in context of the transformation of the Roman city and the formation of the layers. The definition of the urban archaeology is done by the approaches to the layers formed in the different periods. The traces of the Roman city which have reached to the current Florence, that composes the main part of this study, are presented as zones giving references to the actual city by classifying as can be seen or can be perceived. These determined traces are presented as how they came to nowadays, their roles in the continuity of the city, and the positions in the current city. After all, assessments are made about the Roman time traces and the archaeological heritage of Florence. The methods of the conservation of urban traces and the necessity of discovering and signifying the ruins are discussed. Also the importance of understanding the urban archaeology and conservation approaches are highlighted for the historical cities of Turkey, like Istanbul which has a layered structure.