Deneysel tıkanma sarılığı modelinde oksidatif stres değerlendirmesi
Oxidative stress assessment of experimental obstructive jaundice model
  1. Tez No: 296873
  2. Yazar: NESLİHAN KÜPÜCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Uzun süreli safra yolu tıkanıklıklarında safra bağırsağa geçemeyince safra tuzları ve bilirubin birikir. Safra tuzları ve bilirubinin toksik etkileri olup sistemik ve hepatik fonksiyonlarda birtakım değişiklikler oluştururlar. Safra yolu tıkanıklığında safra basıncı artar ve karaciğerde birtakım histopatolojik değişiklikler görülür. Tıkanma sarılığı oluşturulmuş deney hayvanlarında doku hasarının patogenezinde en önemli etkiyi oluşturan sebepler lipid peroksidasyonu ve serbest oksijen radikallerinin oluşumudur. Malondialdehit, bütün bu reaksiyonların (serbest oksijen radikallerinin doymamış yağ asitlerini denatüre etmesi) bir son ürünüdür.Oksidatif stres veya oksidatif hasar aerobik yaşamın bir sonucudur ve organizmadaki hemen her hücre, çoğunluğu kendi oksijen uptake hızına bağlı olmak üzere, oksidatif değişikliklere maruz kalır. Endojen oksidatif stresin ökaryotlarda en çok oluştuğu yer mitokondrilerdir. Oksijenin solunum zinciri içindeki reaksiyonu ekseriya tam değildir ve sonuçta toksik oksijen ara ürünleri meydana gelir. Organizma oksidatif strese enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidanlar ile karşı koyar. Biz çalışmamızda deneysel olarak farelerde tıkanma sarılığı oluşturduk ve tıkanma sarılığının organizmanın antioksidan dengesini nasıl etkilediğini incelemeye çalıştık. Tıkanma sarılığı oluştuğunu bilirubin değerlerinin artışı ile gördük. Tıkanma sarılığı oluşturulan farelerin karaciğer doku ve plazmalarında lipid peroksidasyon değerlerini kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek ve katalaz enzim aktivitesini de düşük bulduk. Bu sonuçlar bize tıkanma sarılığının organizmanın oksidatif stresini artırdığını ve antioksidan dengeleri bozduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
When the bile doesn?t go through intestine, bile salts and bilirubin accumulate which results in long term bile duct blockage. Toxic effects of bile salts and bilirubin cause some changes in hepatic and systemic function. During the bile duct blockage, biliary pressure rises and some histopathologic changes are observed in the liver. In experimented animals with obstructive jaundice, the pathogenesis of tissue damage is related to the formation of oxygen free radical and lipid peroxidation. MDA is final product of all these reaction (denaturing of unsature fatty acid by oxygen free radical).Oxidative damage or oxidative stress are consequenceses of aerobic life and almost every cell in the organism, the majority of the their formation speed depends on the uptake of oxygen. Oxygen consumption in the respiratory chain reaction is generally incomplete and as a result toxic oxygen intermediates occure, as a result organisms can be exposed to oxidative changes. In eukaryotes, mitochondria is the most effected organ from the formed endogenous oxidative stress. Organism can resist to oxidative stress by the aid of enzymatic and anti enzymatic antioxidants. In our study, we have created obstructive jaundice with rats and tried to observe how it affects the organism antioxidant balance. In our study serum biluribin levels increased in the obstructive jaundice model. In rats with obstruction jaundice, liver tissue and plasma lipid peroxidation levels were found significantly higher and plasma and liver tissue catalase activity were found lower when compared to the control group. In conclusion, we can say that obstructive jaundice increased the organism?s oxidative stress and impaired the antioxidant balance.