Süperalaşımların açık ve kontrollü atmosferde dökümü
Air and vacuum casting of superalloys
- Tez No: 296926
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dünya ekonomisinin sürekli büyümesi ve dünya nüfusunun 10 milyardan 11 milyar seviyelerine gelmesinin beklenildiği 2050 yılında mevcut enerji ihtiyacının iki katına ihtiyaç duyulacaktır. Gelecekteki enerji ihtiyacı karşılamak zor olduğu kadar, bu sorunun üstesinden gelmek için, mevcut enerji üretim yöntemleri geliştirilmeli ve yeni enerji üretim teknikleri geliştirilmelidir.Enerji sektöründe bu ihtiyaçlarla beraber elektrik üretiminin büyük yükünü çeken gaz türbin santrali parçaları ile beraber uçak motorlarında kullanılan süperalaşımların önemi artmıştır.Ülkemizin süperalaşım parçalar konusunda yurtdışı bağımlığı olduğu bu günlerde, süperalaşımların önemi ülkemiz için daha önemlidir.Bu deneysel çalışmada; süperalaşım üretim yöntemlerinden açık ve kontrollü atmosfer dökümleri araştırılmıştır. Her iki döküm yönteminin kimyasal kompozisyon ve mekanik özelliklere etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The continual growth of the world economy and expected world population of 10 to 11 billion people is expected to create energy demands more than twice current levels in 2050. Meeting these future energy demands will be difficult and must be accomplished by improvements to current energy production processes and development of new energy production techniques.With the needs in energy area, the powerhouse of energy production industrial gas turbine parts and jet motor engine parts has come to more importance to superalloys.Our country?s dependence to out sources, makes it more important for Turkey.In this study; superalloys production techniques of induction melting and vacuum induction melting studied. For both casting techniques, chemical composition and mechanical properties were investigated.