Bulanık ve çok amaçlı oyunlara çözüm yaklaşımları
Approaches of solution for fuzzy and multiobjective games
- Tez No: 296970
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AHLATÇIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada bulanık hedefli ve bulanık ödemeli çok amaçlı iki kişili sıfır toplamlı oyunlar için bir lineer iteratif çözüm yöntemi sunulmuştur. Ayrıca Doğa'ya karşı bulanık ödemeli sıfır toplamlı oyun oynayan oyuncuların ortaklıklar (koalisyonlar) kurarak ortak kazançlarını ve dolayısıyla da bireysel kazançlarını arttırdıkları ispatlanmıştır. Burada oyuncuların stratejilerini birleştirerek tek bir oyuncu gibi Doğa'ya karşı oynadıkları bulanık ödemeli sıfır toplamlı oyunların optimal oyun değerleri ile bulanık karakteristik fonksiyonlu bir ortaklı oyun kurgulanabileceği gösterilmiştir. Üstelik bu şekilde kurgulanan bulanık karakteristik fonksiyonunun süpertoplanabilirlik şartını sağladığı da ispatlanmıştır. Böylece Bulanık ödemeli iki kişili sıfır toplamlı oyunlardan bulanık ödemeli ortaklı oyunlara bir geçiş sağlanmaktadır. Kurgulanan ortaklı oyundan elde edilen maksimum kazancın (oyun değerinin) oyuncular arasında adil paylaşımı, Shapley vektörü ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we offered a linear interactive solution concept for multiobjective two-person zero-sum games with fuzzy payoffs and fuzzy goals. Moreover, we proved that players who are playing a zero-sum game with fuzzy payoffs against nature are able to increase their joint payoff, and hence their individual payoffs by cooperating. It is shown that, a cooperative game with the fuzzy characteristic function can be constructed via the optimal game values of the zero-sum games with fuzzy payoffs against nature at which players? combine their strategies and act like a single player. It is also proven that, the fuzzy characteristic function that is constructed in this way satisfies the superadditivity condition. Thus we considered a transition from two-person zero-sum games with fuzzy payoffs to cooperative games with fuzzy payoffs. The fair allocation of the maximum payoff (game value) of this cooperative game among players is done using the Shapley vector.