Türk deniz ticaret filosunun Paris memorandumu kapsamında incelenmesi
Investigation of Turkish marine fleet in the region of Paris memorandum
  1. Tez No: 296985
  2. Yazar: BEHLÜL KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Deniz taşımacılığı; ekonomik, emniyetli ve nispeten çevre dostu olması nedeniyle taşımacılık türleri arasında dünyada en çok tercih edilenidir. Sektörün bu özelliklerini ve konumunu sürdürebilmesi için gemilerin sık ve ayrıntılı denetimlere tabi tutulması ihtiyaç haline gelmiştir. Deniz ulaştırmasında, sürekli gelişen anlaşmalar ve kurallara rağmen, tesis edilen uluslararası standartlar altyapı ve kaynak eksikliği nedeniyle arzu edilen seviyede hayata geçirilememektedir.Liman Devleti Denetimi, bu eksikliklerin engellenmesi ve ifşa edilmesi ile bayrak devletlerinin konuya daha fazla ilgi göstermelerini ve istenilen standartların uluslararası platformda kabul görmesini sağlamak için ortaya çıkmış ve yaygınlaşmıştır. Liman Devleti Denetimi, yabancı bayraklı gemilerin ulusal limanlardaki kontrolüdür. Deniz taşımacılığını, standart altı gemilere karşı koruma sorumluluğu öncelikli olarak bayrak devletlerine düşer. Bayrak devletleri yetersiz olduğu zaman liman devletleri devreye girmektedir.Bu çalışma ile Türkiye'nin Paris Mutabakat Zaptı kapsamında Türk Bayraklı gemilerin tutulma sebeplerini analiz ederek gemi işletmecilerimize rehber olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Maritime transportation is the most preferred among the transportation modes, because of the facts that it is economical, safe and relatively environment friendly. Frequent and detailed ship inspections are required so that the maritime industry maintains its characteristics and leading position.Despite the improving agreements and regulations in the maritime community, established international standards cannot be realized properly, because of the insufficient funds and poor substructure. Port State Control (PSC) has been introduced and has developed, in order to ensure that the flag states pay more attention to the matter and the intended standards become internationally admitted by defeating and revealing these deficiencies. PSC is the inspection of foreign flagged ships at national ports. Flag states are primarily responsible for protecting the maritime transportation against substandard ships. When the flag states cannot accomplish their undertakings, port states take charge.This study is intended to be a guide to Turkish management companies and owners by investigating the detention items of inspections for ships flying under Turkish flag in Paris MoU.