Hilbert uzayları üzerinde kompakt operatörlerin spektral teorisi
Spectral theory of compact operators on Hilbert spaces
  1. Tez No: 296984
  2. Yazar: AYÇA KAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Banach ve Hilbert üzerinde tanımlı kompakt operatörler teoremler ve örnekler ile incelenmiştir.Operatörün spektrumunun bulunabilmesi için gerekli teoremler verilmiştir. Hilbert uzaylarında kompakt ve kendine eş kompakt operatörlerin spektrumu incelenmiştir.Kompakt operatörlerin spektrumunun incelendiği problemler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Compact operators that are defined on Banach and Hilbert spaces are investigated with theorems and examples.The necessary theorems for finding the spectrum of an operator are given. Spectrum of compact and self-adjoint compact operators that are defined on Hilbert space are investigated.Problems which are examined the spectrum of compact operators are compared.