İzleyici olmayan basınç kuvveti altındaki doğrusal kauçuk benzeri viskoelastik çubukların zamana bağlı davranışı
The time dependent behavior of linear rubber-like viscoelastic rods subjected to non-follower compressive force
- Tez No: 297001
 - Danışmanlar: PROF. DR. R. FARUK YÜKSELER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mekanik ve Mukavemet Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada; izleyici olmayan, basınç kuvveti altındaki, doğrusal, kauçuk benzeri, viskoelastik, iki ucu mafsallı, ilkel kusurlu çubukların bir malzeme parametresinin, bir ilkel kusur parametresinin ve bir geometrik parametrenin çeşitli değerlerine karşı gelen zamana bağlı davranışı incelenmiştir. Yer değiştirmelerin büyük, ancak şekil değiştirmelerin küçük varsayıldığı geometrik doğrusal olmayan problemde, ikinci mertebe teorisi kullanılmıştır. Eksenel şekil değiştirmenin göz önüne alındığı çalışmada, enine kayma şekil değiştirmesi ve enine normal şekil değiştirmeler ihmal edilmiştir. Çalışmada; doğrusal olmayan kısmi türevli diferansiyel denklemler, sonlu farklar yöntemiyle cebirsel hale getirilmiş ve elde edilen doğrusal olmayan cebirsel denklemlerin Newton-Raphson yöntemiyle sayısal çözümü yapılmıştır. Ayrıca, kauçuk benzeri viskoelastik malzemeden yapılmış, iki ucu mafsallı, ilkel kusuru olmayan çubuğun zamana bağlı davranışı da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, time dependent behavior corresponding to various values of a material parameter, an initial imperfection parameter and a geometric parameter of imperfect, hinged?hinged linear rubber-like viscoelastic rods, subjected to non-follower compressive force is investigated. Considering displacements to be large, strains are assumed to be small. Therefore, the problem is geometrically nonlinear and the second-order theory is used. Axial deformations are taken into account, but transverse shear and transverse normal deformations are neglected. Nonlinear partial differential equations are converted into algebraic equations via the finite differences method and the obtained nonlinear algebraic equations are solved numerically by using Newton-Raphson method. Time dependent behaviour of perfect rods with hinged ends made of viscoelastic rubber-like material is presented, as well.