Perdeli-çerçeveli çok katlı betonarme yapılarda yeterli donatı hesabına esas olacak elverişsiz iç kuvvetlerin belirlenmesi
Determination of unfavourable endforces for adequate reinforcement ratio calculation in multistory rc structures with shear wall-frame
  1. Tez No: 297002
  2. Yazar: EMRE TURUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZORBOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Deprem etkisi altında bulunan çok katlı yapılarda her eleman için kendine özgü ayrı bir elverişsiz deprem doğrultusu vardır. Bu elverişsiz doğrultular elemanın konumuna, elastik ve geometrik özelliklerine ve diğer elemanlar ile ilişkilerine bağlıdır. Hemen tüm çağdaş dünya deprem yönetmeliklerinde deprem analizlerinin birbirine dik iki ayrı eksen doğrultusunda yapılması öngörülmektedir. Oysa deprem herhangi bir doğrultudan yapıya etkiyebilir ve bu durumda düşey taşıyıcı elemanlar (perdeler ve kolonlar) için en elverişsiz tasarım doğrultusunun saptanması oldukça zordur. Yönetmeliklerde yaklaşık olarak elverişsiz doğrultuları temsil eden ortak etki formülleri verilmiştir.Çok katlı betonarme yapılarda yatay yükleri karşılamak amacıyla perde-çerçeve taşıyıcı sistemler yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür yapılarda (ortogonal olsun olmasın) yaklaşık olarak elverişsiz doğrultuları temsil eden ortak etki formüllerinin doğruluk mertebelerini sınamak için bu çalışmada bir ?sayısal deney? yöntemi kullanılmıştır. Bunun için belirli sayıda ?tipik yapı? seçilerek, deprem etki doğrultuları parametrik olarak değiştirilip deprem hesabı yapılmıştır. Her bir durumda bulunacak kesit tesirlerine göre düşey taşıyıcıların betonarme hesabı yapılarak bunların içerisinden en elverişsiz donatıyı verecek olan tasarım iç kuvvetleri bulunmuştur. Daha sonra deprem yönetmeliğinde verilen süperpozisyon formüllerinin verdiği sonuçlar, gerçek maksimum değerler ile karşılaştırılarak sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a specific different unfavourable earthquake direction for each element in multi-storey structures that under the earthquake effect. This unfavourable directions depend on the position of element, elastic and geometric specifications and relations with the other elements. Each modern earthquake code predicts that earthquake analysis should be done in accordance with the different two orthogonal axes. Earthquake could effect the structure from any direction and in this situation the determination of most unfavourable design direction for vertical load carrying elements (shear walls and columns) is quite difficult. In codes, the common influence formulae that represents unfavourable directions approximately have been given.Shear wall ? frame carrying structures have been using generally to counter the lateral loads in multi-storey reinforced concrete structures. A ?numerical experiment? method have been used in this work for examination the ratio of correctness of the common influence formulas that approximately represents unfavourable directions in this type of structures (orthogonal or non-orthogonal). For this reason, a spesific number of ?typical structures? have been chosen and analyzed with the changing the directions of earthquakes parametrically. Calculation of reinforcement for vertical structural elements have been made according to section influences found in each situation and internal forces that have been given the most unfavourable reinforcement have been determined. Then the values attained by applying formulae in the earthquake regulation and the prescribed maximum values have been examined.