Diesel motorlarda enjeksiyon basıncının ve avansının motor performansına ve emisyonlarına etkisinin deneysel olarak araştırılması
An experimental investigation of injection pressure and advance effects on engine performance and emissions on diesel engines
  1. Tez No: 297035
  2. Yazar: ONUR ACUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARKAN SANDALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Diesel motorlarında bazı çalışma parametrelerini değiştirerek motor performans ve emisyonlarını iyileştirebilmek mümkündür. Yakıt püskürtme basıncı ve yakıt püskürtme avansı diesel motorlarında performansı ve egzoz emisyonlarını etkileyen önemli parametrelerdir.Yapılan bu deneysel çalışmada; püskürtme basıncı ve püskürtme avansının motor performansına ve egzoz emisyonlarına etkisi araştırılmıştır. Deneyler dört silindirli, dört zamanlı, direkt püskürtmeli turboşarjlı bir diesel motorda gerçekleştirilmiştir. 2500 d/d sabit motor hızında, püskürtme basıncının 120 ile 140 MPa arasında ve püskürtme avansının -15 ile 0 KMA arasında değiştirilmesiyle moment, güç, Pmax, özgül yakıt tüketimi, CO, CO2, NO, NOX, THC, O2 ve is gibi emisyon ve motor performans değerleri ölçülmüştür.Deney sonuçlarına göre, püskürtme basıncının arttırılmasıyla motor gücü, momenti, Pmax, HRR ile NO, NOX, O2 emisyonları artmış, ÖYT, CO emisyonu ve is azalmıştır. Püskürtme avansının azaltılmasıyla ÖYT ile CO, O2, THC emisyonları ve is artmış, motor gücü, momenti, Pmax ile NO, NOX emisyonları azalmıştır.
Özet (Çeviri)
By changing some parameters on diesel engines, engine performance and exhaust emissions can be improved. Fuel injection pressure and fuel injection advance are the important parameters on diesel engines which effects engine performance and exhaust emissions.In this experimental study, effects of injection pressure and injection advance on engine performance and exhaust emissions have been investigated. Experiments have been performed on a turbocharged diesel engine with 4-cylinder, 4-stroke, direct injection. Emissions and engine performance values such as torque, power, Pmax, specific fuel consumption, CO, CO2, NO, NOx, THC, O2 and smoke have been measured by changing injection pressure from 120 to 140 MPa and injection advance from 0 to -15 CA at 2500 rpm constant engine speed.According to test results; when the injection pressure is increased, engine power, torque, Pmax, HRR and NO, NOX, O2 emissions are increased, SFC, CO emission and smoke are decreased. When the injection advance is decreased, SFC, CO, O2, THC emissions and smoke are increased, engine power, torque, Pmax and NO, NOX emissions are decreased.