Akrilik esaslı bir çapraz bağlayıcı sentezine etki eden parametrelerin incelenmesi
Investigation of the various parameters effect on the synthesis a crosslinking agent based on acrylics
  1. Tez No: 297042
  2. Yazar: SİBEL SERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Akrilik monomerlerin önemli uygulama alanlarından biri de diş dolgu kompozitleridir. Dolgu kompozitlerinde kullanılan akrilik monomerlerde aranan özelliklerin başında yapışkan olması gelmektedir.Bu çalışmada, yapısında hidroksil grubu içeren, monomere adesiv özellik kazandıracak ve çapraz bağlayıcı özelliğe sahip akrilik esaslı bir monomer, glisidil metakrilat (GMA) ve 2-hidroksietil metakrilat (HEMA)'nın başlangıç monomerleri olarak kullanılması ile sentezlenmiştir. Bu monomerin sentezi sırasında kullanılan katalizörün cinsi, miktarı, ortam sıcaklığı ve reaksiyon süresi gibi parametreler çeşitlendirilmiş ve bu parametrelerin monomerin dönüşüm derecesine etkileri incelenmiştir. Çalışmada tetrametiletilendiamin (TEMED) ve trietilamin (TEA) olmak üzere iki tip katalizör kullanılmış; ancak istenen monomer sentezi trietilamin katalizörü eşliğinde gerçekleştirilmiştir. Reaksiyondaki dönüşüm derecesi FTIR ile takip edilmiştir. Dönüşüm derecesinin katalizör miktarından, sıcaklıktan ve reaksiyon süresinden etkilediği bulunmuştur. Sentezlenen monomerin yapısı FTIR ve NMR ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Self adhesive property of acrylic monomers are used in dental composites have been particularly important in guiding devolopment of dental materials in the last few years.In this work acrylic monomers glycidyl methacrylate (GMA), 2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA) were using starting monomers and reacted by using an appropriate catalysts to synthesize a monomer having hydroxyl group and double bonds, as well as cross-connecting property. The effect of parameters on the conversion degreee as type and amount of catalyst, temperature and reaction time were investigated. Tetramethylethylenediamine (TEMED) and triethylamine (TEA) were used as two different type catalysts. TEA was chosen between them and all reactions were carried out with TEA catalyst. It was found that conversion degree was affected by catalyst, temperature and reaction time. Structure of the synthesized monomers was characterized by FTIR and NMR.