Çok girşli çok çıkışlı - OFDM(A) sistemlerde Alamouti kodlaması ve başarım analizleri
Multiple input multiple output - orthogonal frequency division multiplexing systems with Alamouti coding and performance analysis
  1. Tez No: 297044
  2. Yazar: HASAN ONUR KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİYE DURAK ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada çok girişli çok çıkışlı (MIMO) uzay zaman çeşitliliği, alternatif anten kombinasyonlarında elde edilerek, hızlı Fourier dönüşümü (FFT) ve ayrık kosinüs dönüşümü (DCT) baz alınarak yapılan dikgen frekans bölüşümlü çoğulamalı erişim (OFDM(A)) ile işaret gürültü oranına karşın bit hata oranı benzetimleri yapılmıştır. Vericide birden fazla anten kullanan sistemlerde sonuçlar Alamouti kodlaması kullanılarak elde edilmiştir. Vericide tek anten kullanan sistemlerde ise herhangi bir kodlama yapılmamış ancak alıcıda birden fazla anten bulunan durumda en büyük oranlı birleştirme (MRRC) tekniği kullanılmıştır. Her iki durumda da haberleşme kanalından gönderilen işarete Rayleigh sönümlemesi ve toplamsal beyaz Gauss gürültüsü etki ettiği düşünülmüştür.Daha sonra MIMO sistemin bit hata oranını düşürmek amacıyla vericide OFDM(A) işaretine dönüşsel önek uygulaması yapılmıştır. Alıcıda ise sönümlemeli kanalının kestirilmesi ortalama ve doğrusal aradeğerleme algoritması ile ele alınmıştır. Ayrıca OFDM(A) ve DCT kullanılarak elde edilen sonuçlar çeşitli faz kaydırmalı anahtarlama teknikleri ile tekrarlanmış ve karşılaştırılmıştır. DCT tabanlı yapılan OFDM(A) sisteminin bir alıcı dört verici anten kombinasyonu kullanıldığında en yüksek başarımlı sonuçlar ürettiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates signal to noise ratio versus bit error rate at multiple input multiple output (MIMO) - fast Fourier based (FFT) or discreet cosine transform based (DCT) orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) model with various antenna combinations. When transmitter has multiple antennas simulation results are obtained by Alamouti coding. When receiver has multiple antennas simulation results are obtained by using MRRC combiner. In all case while obtaining simulation results, channel has been modelled as Rayleigh fading model and additive white Gaussian noise (AWGN).For reducing the bit error rate of the system cyclic prefix method has been applied to MIMO ? OFDM and at the receiver channel has been tried to estimate via averaging and linear interpolation algorithm. And all of the simulations have been repeated with various shift keying modulation methods. In conclusion, it is showed that DCT based MIMO ? OFDM system with one transmit antenna and four receive antennas has the most successful performance.