Filo atama probleminin incelenmesi ve Türk Hava Yolları için bir vaka çalışması
Fleet assignment problem and a case study for Turkish Airlines
- Tez No: 297045
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Hava trafik yoğunluğunun gün geçtikçe artması havaalanlarının mevcut kapasitelerinin arttırılmasına yönelik karar destek sistemlerinin geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu çalışmada öncelikle havaalanı sıklıkla karşılaştıkları bir problem olan uçak ataması problemine ilişkin yapılan çalışmalar, problemin çözümüne yönelik olarak geliştirilen yöntemler ve uygulama sonrası elde edilen iyileştirmeler ele alınacaktır. Havayolu şirketleri için ciddi maliyet artışlarına sebep olan filo ataması problemi, ?doğru uçuşa doğru uçağın atanması? sorununun çözümü için gereklidir.Türkiye'nin önde gelen havayolu olan ?Türk Hava Yolları?nın verileri kullanarak, yöneylem araştırması tekniği ile bir Filo Atama Modeli kurulmuştur. Bu modelin amacı, maliyeti minimum yapacak şekilde uygun filoları uygun uçuşlara atamak ve havaalanlarında geceleyin yerde bulunan optimal uçak sayılarını belirlemektedir. Modelin amaç fonksiyonunu oluşturmak için öncelikle ikili ve tamsayı değişkenler seçilmiştir. Sonra her filo tipi için işletme masrafları ve yolcu kayıp masrafları hesaplanmıştır. Bu değerler her uçuşun beklene talebine, standart sapmasına ve tekrar alım oranına göre hesaplanmıştır. Amaç fonksiyonu oluşturulduktan sonra uçak kapsama, uçak denge ve uçak müsaitlik kısıtları belirlenmiştir. Sonraki aşamada Filo Atama Modeli kurulup, bu model Lindo optimizasyon programı ile kodlanıp maliyeti minimum yapacak şekilde filoların uçuşlara atanmasını sağlayan optimal bir çözüm elde edilir.
Özet (Çeviri)
It is necessary to develop decision support systems since continuously increasing the total density of air traffic level. The techniques and papers which are aims to reform the plane assignment problem studied and also the results of these studies compared in the thesis. The fleet assignment problem which causes great increasing cost is necessary for the solution of ?right fleet for the right flight? point for airline companies.In this study, a fleet assignment model was solved by operation search technique with data obtained from one of the front liner airline company of Turkey. The aim of this model is to assign most appropriate fleet type to flights while minimizing the cost and determine optimal number of aircraft grounded overnight at each airport. To set up the objective function for model, we first selected our binary and integer decision variables. Then operation costs and passenger spill costs were calculated for each fleet type. These value, according to expected demand and standard deviation for flights considering recapture rate. After objective function was set up, flight cover, aircraft balance and fleet size constraints were determined. In the next step, fleet assignment model was set up and model was coded and solved with Lindo optimization program. Finally, we get up optimum solution which minimizes the total cost while assigned the fleet type to the flight leg.