Yazılımda alana özgü modelleme
Domain specific modeling in software development
  1. Tez No: 297048
  2. Yazar: ALPER ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KALIPSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde iş ihtiyaçlarını karşılamak üzere gerekli yazılımların hızlı bir şekilde geliştirilmesi ve aynı zamanda kaliteli olması önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra yazılımların ve yazılım geliştirme süreçlerinin değişen gereksinimlere kısa sürede cevap vermesi beklenmektedir. Bu durum yazılım geliştirmede üretkenlik artışı ihtiyacını doğurmaktadır. Yazılımların geliştirilmesinde kullanılan genel amaçlı dillerin üretkenlik artışı için yeterli olmadığı düşünüldüğünden son yıllarda özel amaçlı, alana özgü dillerin ve alana özgü modellemenin kullanımı önerilmiştir.Alana özgü modelleme model güdümlü bir yazılım geliştirme yöntemidir ve çözümü doğrudan problem alanının kavramları üzerinde tanımlamak suretiyle soyutlama seviyesini mevcut programlama dillerinin üstüne yükseltir. Nihai ürün daha sonra bu yüksek seviye tanımlamalar kullanılarak üretilir. Hem dilin hem de kod üreticilerin sadece tek bir alanın gereksinimlerine uymak durumunda olmaları böyle bir otomasyonu mümkün kılmaktadır.Bu tez çalışmasında alana özgü modelleme yaklaşımı detaylı olarak incelenmiş ve bu yaklaşım kullanılarak web tabanlı veri yönetim uygulamaları için alana özgü modelleme dili ve kod üretici geliştirilmiştir. Alana özgü modelleme çözümü deneysel olarak uygulanarak yaklaşımın üretkenliğe katkısı klasik geliştirme yöntemi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, software systems need to be rapidly developed to cope with business needs, what is more, their quality must be better. In addition, changing requirements must be taken into account by software and software development processes. Thus, a productivity improvement is required in software development. Since general programming languages and traditional modeling languages like UML have not increased productivity, use of specialized, domain-specific languages and domain-specific modeling (DSM) is suggested in literature.Domain-specific modeling is model driven software development approach. It raises the level of abstraction beyond programming by specifying the solution directly using domain concepts. The final products are generated from these high-level specifications. This automation is possible because both the language and generators need fit the requirements of only one company and domain.In this thesis, domain-specific modeling approach is examined in detail, and a domain specific modeling language and code generator is developed for web based data management applications. An experimental application is developed using domain specific solution and traditional development method, then productivity gain is investigated, comparing DSM solution with traditional development approach.