Yara-yanık iyileşmesine yönelik gümüş nanopartikül yüklü gözenekli kolajen doku iskeleleri hazırlanması
Preparation of silver nanoparticle loadedpororus collagen scaffolds for burn-wound healing
- Tez No: 297052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİYE TUZLAKOĞLU, YRD. DOÇ. DR. SEVİL DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında amaç kendi kendine iyileşmesi uzun süren yaraların ve ileri derece yanıkların tedavisinde kullanılmak üzere çift katmanlı kolajen doku iskelelerinin tasarlanmasıdır.Doku iskelelerinin, biyomimetik yaklaşımı ile, derinin dermis ve epidermis tabakalarının taklit etmesi öngörülmektedir. Bu amaçla öncelikle, dermis tabakasını temsilen, dondurarak kurutma yöntemiyle yüksek gözenekliliğe sahip kolajen süngerler üretilmiştir. Bu süngerlerin analizi SEM ile yapılmıştır. Bu kolajen süngerlerin üzeri elektroeğirme yöntemiyle nano fiber film tabakasıyla kaplanacak böylece kolajen süngerin üzerinde derininin epidermis tabakasının koruyucu görevini yapabilecek bir yapı elde edilmesi amaçlanmıştır. Oluşan çift katmanlı doku iskeleleri SEM ile karakterize edilmiştir. Üretilen doku iskelelerine, anti bakteriyel özellik gösterebilmesi için gümüş nanopartiküller, yara iyileşmesini hızlandırmak için fibrinojen yüklenmiştir. Gümüş nano partiküller UV Spektrofotometre, Zeta Sizer ve SEM ile karakterize edilmiştir. Fibrinojen salımı UV Spektrofotometre ile ölçülmüştür. Üretilen çift katmanlı gümüş nano partikül ve fibrinojen yüklü doku iskelelerinin antibakteriyel özelliği E.coli bakterisine karşı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the aim is to design a double layer collagen scaffold to use for severe burns and for wounds whose recoveries by themselves take a long time.It is expected that scaffolds behave like the dermis and epidermis layers of the skin with its biomimetic characteristics. Therefore, firstly collagen sponges with large pores were produced by the method of freeze drying to represent the dermis layer. The analysis of the sponges was characterized by SEM. The surfaces of these sponges were covered with the nano fiber film layer with electro spinning. Hence, it was aimed that there exists a structure which plays the role of the protector of the epidermis layer. The obtained double layer scaffolds were characterized by the SEM. Also, to obtain antibacterial scaffolds silver nanoparticles were loaded and to accelerate the recovery of the wounds fibrinogens was added. The characterizations of the silver nanoparticles were done by UV Spectrometer, Zeta Sizer and SEM. Then, the fibrinogen release was measured by the UV Spectrometer. Finally, the antibacterial characteristics of the produced double layer scaffolds charged with silver nanoparticles and fibrinogens were analyzed with respect to the E.coli bacteria.